Okrasa łamie przepisy: Potrawy z ziemniaków i mleka

magazyn kulinarny   b.o.
W skrócie:Karol Okrasa zaprasza widzów na Podlasie, gdzie we wsi Soce rozpocznie dzień od ręcznego udoju. Przyrządzi potrawy inspirowane miejscową kuchnią, w której królują ziemniaki oraz mleko i sery.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Polska kuchnia, oprócz tradycyjnego schabowego i pierogów, ma do zaoferowania wiele innych smacznych dań. Karol Okrasa podróżuje po naszym kraju i przedstawia regionalne produkty i ich wytwórców. Z pomocą gości przygotowuje proste lokalne potrawy. Pokazuje również, jak z produktów dostępnych w zwykłych sklepach przyrządzić ciekawe dania inspirowane kuchnią polską i regionalną.

Karol Okrasa zaprasza widzów na Podlasie, gdzie we wsi Soce rozpocznie dzień od porannego, ręcznego udoju. Potem przystąpi do gotowania potraw inspirowanych miejscową kuchnią, w której króluje ziemniak oraz mleko i sery. Kucharz pokaże najprostszy wiejski, letni obiad, czyli okraszone ziemniaki z zsiadłym mlekiem. Ponadto przygotuje trzy dania z ziemniaków i mleka - placki ze słodkich ziemniaków batatów z serem twarogowym, placki ze zwykłych ziemniaków z twarogiem i ziołami, a także pasztet z ziemniaków z farszem z kiszonej kapusty.

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także