5:30
Afisz kulturalny ekstramagazyn kulturalny
Program, którego celem jest popularyzacja artystów, trendów we współczesnej kulturze oraz inicjowanie dyskusji wokół aktualnych problemów.
- 5:45Jeszcze więcej kultury w TVP Kultura 2 na stream.tvp.pl
Spot wizerunkowy informujący o ofercie kanału internetowego TVP Kultura 2.
5:50
5:58
- 7:00Muzyczne poranki: Aleksander Dębicz, Marek Bracha - Koncert Włoski - Dialog
magazyn muzyczny
Twórcy programu prezentują utwory muzyczne w różnych interpretacjach. W repertuarze znajdą się zarówno dzieła klasyczne z minionych wieków, jak i kompozycje współczesne.
7:40
Wędrowiec polski: Tarnówcykl reportaży
Cykl programów, którego celem jest przybliżenie historii, tradycji i kultury różnych regionów Polski. W roli prowadzącego poeta, literaturoznawca i krytyk literacki Krzysztof Koehler.
- 8:15
8:45
Informacje kulturalnePrzegląd najważniejszych, aktualnych wydarzeń ze świata kultury i sztuki.
9:15
Krągdramat obyczajowy, Francja 1950
Wiedeń, przełom XIX i XX wieku. Konferansjer opowiada o miłosnych spotkaniach, w których uczestniczą m.in. żołnierz i służąca.
11:00
Rodzina Kanderów: Dzień do namysłu. Rok 1955 (6)serial obyczajowy
Po II wojnie na Śląsku zjawiają się przybysze z całej Polski, których styl życia jest inny niż np.w rodzinie Kanderów. Rodzą się konflikty.
- 12:15... i nie żałuj tego (film o Franciszku Walickim)
film dokumentalny, Polska 1995
Ojciec chrzestny polskiego rock and rolla i big bitu Franciszek Walicki pisał też piosenki, m.in. 'Czy mnie jeszcze pamiętasz?'.
13:20
Awatar, czyli zamiana duszfilm obyczajowy, Polska 1964
Znakomita adaptacja opowiadania Teofila Gautiera.
- 14:25Czytelnia Biblioteki Narodowej
reportaż
Sprawozdanie z ponownego otwarcia czytelni Biblioteki Narodowej po remoncie. Jest ona największą w Polsce instytucją udostępniającą zbiory w czytelniach i w ramach wypożyczeń międzybibliotecznych.
14:50
Stawka większa niż życie: Ostatnia szansa (5)serial wojenny
II wojna światowa. Stanisław Kolicki wkrada się w niemieckie szeregi jako Hans Kloss. W nowym wcieleniu jest oficerem Abwehry.
15:55
Informacje kulturalnePrzegląd najważniejszych, aktualnych wydarzeń ze świata kultury i sztuki.
- 16:25Przez łzy do szczęścia
film obyczajowy, Polska 1939
Doktor Jan Mankiewicz przeżywa wewnętrzny konflikt między miłością do pięknej warszawskiej aktorki Leny Merwińskiej a poczuciem obowiązku.
18:10
Księga przestrzeni: Fundamenty zdrowia i relaksu (5)magazyn kulturalny
Stadiony piłkarskie, hale sportowo-widowiskowe i kameralne centra rekreacji muszą spełnić szereg wymogów. Na ten temat Bogna Świątkowska rozmawia z Antonim Domiczem i Markiem Orłowskim.
- 18:50Którędy po sztukę: Gdańska szafa sieniowa
magazyn kulturalny
- 19:00Scena muzyczna: Marek Bracha i Aleksander Dębicz
koncert
Pianiści Marek Bracha i Aleksander Dębicz kontynuują projekt, który powstał specjalnie na konferencję stacji TVP Kultura. W 'Scenie muzycznej' znów wystąpią w duecie, tym razem z nowym repertuarem.
20:00
Na wschód od Hollywood: Aniołfilm kryminalny, Argentyna/Hiszpania 2018
Buenos Aires, 1971 rok. Siedemnastoletni Carlos jest niezwykłej urody nastolatkiem. Zaczyna zabijać ludzi. Nie ma motywu, nie planuje swoich zbrodni, nie budzą w nim też większych emocji.
22:00
Informacje kulturalnePrzegląd najważniejszych, aktualnych wydarzeń ze świata kultury i sztuki.
- 22:30Genialna przyjaciółka 3 (2/8)
serial obyczajowy
Lila samotnie wychowuje małego Rino. Pracuje w trudnych warunkach w przetwórni mięsa. Elenie udaje się opublikować powieść. Choć kobiety żyją w różnych światach, obie zmagają się z ograniczeniami.
23:35
Tanie dranie - Moroz i Kłopotowski komentują świat: Po co nam praca?talk-show
Krzysztof Kłopotowski i Jakub Moroz wraz z zaproszonymi do studia gośćmi omawiają aktualne wydarzenia ze świata kultury. Punktem wyjścia do dyskusji może być książka, film lub sztuka teatralna.
- 0:20Więcej niż fikcja: Eksperyment w Juilliard: malarka i muzycy
film dokumentalny, Wielka Brytania 2016
Malarka Fabienne Verdier oraz muzycy z Juilliard School of Music w Nowym Jorku podejmują się zrealizowania projektu artystycznego, który łączy dwie dziedziny: malarstwo oraz muzykę.
2:00
3:55
Lekkie obyczaje: Biegnąc pod wiatrdramat obyczajowy, Etiopia/Niemcy 2019
Abdi w rodzinnej wiosce przygotowuje się do zawodów lekkoatletycznych. Dekadę później dołącza do reprezentacji. Ma przeczucie, że jego przyjaciel z dzieciństwa potrzebuje pomocy. Chce go odnaleźć.
- 5:55Jeszcze więcej kultury w TVP Kultura 2 na stream.tvp.pl
Spot wizerunkowy informujący o ofercie kanału internetowego TVP Kultura 2.
5:58
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI
Telewizja TVP Kultura
TVP Kultura to tematyczny kanał Telewizji Polskiej w całości poświęcony szeroko rozumianej kulturze. Stacja przeznaczona jest dla widzów w każdym wieku. Oferta programowa obejmuje wszystkie jej dziedziny – sztukę, teatr, muzykę, film i literaturę. Ramówka składa się z pozycji klasycznych i dzieł twórców współczesnych. Nie brakuje produkcji własnych stacji. Na antenie telewizji TVP Kultura prezentowane są m.in. felietony i magazyny kulturalne, seriale różnego gatunku, filmy krótko- i długometrażowe, cykle dokumentalne, widowiska Teatru Telewizji czy relacje z koncertów, spektakli i wydarzeń kulturalnych. Programy nadawane są w formacie 16:9 w jakości HD.
Historia telewizji TVP Kultura
Telewizja TVP Kultura to pierwszy tematyczny kanał Telewizji Polskiej. Stacja wystartowała 24 kwietnia 2005 roku o godzinie 17:00. Pieczę nad TVP Kultura jako pierwsi sprawowali Jerzy Kapuściński i Jacek Weksler. Obecnie pełni ją Kalina Cyz. Na przestrzeni lat, telewizja TVP Kultura honorowana była licznymi wyróżnieniami. Stacja sama również przyznaje nagrody. „Gwarancje Kultury” wręczane są co roku wybitnym twórcom kultury polskiej.
W początkowym okresie nadawania stacja odnotowała bardzo niską oglądalność, co było efektem konfliktu TVP z operatorami telewizji kablowej, którzy nie zgodzili się na warunki przez nią proponowane. Spór zażegnano w roku 2005. Zawarcie porozumienia z Polską Izbą Komunikacji Elektronicznej sprawiło, że telewizja TVP Kultura zaczęła docierać do ponad 4 milionów użytkowników. Początkowo stacja dostępna była na MUX-3 w wersji SD. Od 2019 roku można ją oglądać wyłącznie w jakości HD na MUX-8. W 2020 roku rozpoczęto testowe nadawanie TVP Kultura w jakości HD na MUX-5 przy pomocy nadajników DVB-T2.
Telewizja TVP Kultura nadaje od godziny 7:00. Na antenie widzowie mogą oglądać m.in. filmy i seriale różnego gatunku, magazyny kulturalne („Informacje kulturalne”), muzyczne („Teledyski”), o książkach („Chuligan literacki”), programy publicystyczne („ Słowobranie ”), felietony („Mój czas”), cykle dokumentalne („Rok 2020”), reportaże („Szlakiem miejsc niezwykłych”), widowiska, koncerty czy spektakle.
Siedziba telewizji TVP Kultura mieści się przy ul. Woronicza 17 w Warszawie. Od początku nadawania, o identyfikację wizualną stacji dbają uznani artyści. Na przestrzeni lat TVP Kultura tylko raz zmieniła swoje logo. Pierwsze, składające się z logo TVP i napisu „KULTURA” na czarnym tle, zostało zastąpione w kwietniu 2015. Zmiany w logo objęty kolor tła logo TVP (z czarnego na różowe) i font wyrazu „KULTURA”. Przybrał on formę stylizowaną i kolor czarny z różową literą „R”.
Gdzie można oglądać telewizję TVP Kultura?
Telewizja TVP Kultura dostępna jest na platformach satelitarnych, w sieciach kablowych i naziemnej telewizji cyfrowej na MUX-8 i testowo na MUX-5. Kanał można oglądać również na platformie TVP VOD.
Stacje telewizyjne powiązane z TVP Kultura
TVP Kultura wchodzi w skład grupy kanałów Telewizji Polskiej. Niektóre jej programy można zobaczyć również w ofercie innych stacji tego nadawcy - TVP 1, TVP 2 czy TVP Dokument.
Więcej o telewizji TVP Kultura
Aktualności, informacje na temat programów czy zapowiedzi publikowane są na bieżąco na oficjalnej stronie www.tvpkultura.tvp.pl. Newsy związane z telewizją TVP Kultura można śledzić również na jej profilach popularnych serwisach – Facebooku, Twitterze, Instagramie i YouTube.