- 11:50Książę i dybuk
film dokumentalny, Niemcy/Polska 2017
Opowieść o polskim reżyserze, producencie i scenarzyście filmowym - Mosze Waksie.
- 13:20Artyści zakopiańscy 2021
felieton, Polska 2022
Autorzy ukazują walory artystyczne polskiej stolicy Tatr. Koncentrują się na wpływie Zakopanego na sztukę, co ilustrują bogatym zbiorem twórczości artystów związanych z tym miejscem.
13:55
Informacje kulturalnePrzegląd najważniejszych, aktualnych wydarzeń ze świata kultury i sztuki.
- 14:15Zaginione - odnalezione: Kolekcja okazów zoologicznych i książek utracona z przedwojennego Państwowego Muzeum Zoologicznego
magazyn kulturalny
Dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski tropi zabytkowe przedmioty, które zaginęły na skutek wojennej przeszłości Polski. Każdy odcinek poświęcony jest jednemu dziełu.
14:35
16:35
Galeria sztuki na ekranie: Leonardo i jego dzieła (2)serial dokumentalny
Serial dokumentalny o znanych artystach i dziełach sztuki. Każdy odcinek poświęcony jest innemu malarzowi. Twórcy serii obrazują ich życie, odkrywają miejsca, w których żyli i pracowali.
17:45
Co dalej?: Co dalej z ONZ?program publicystyczny
Twórcy programu rozważają różne aspekty rzeczywistości, na którą wpłynęła pandemia. Dociekają, jak zmieni się m.in. kultura, ekonomia, polityka czy edukacja.
- 18:1512. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej Opole '74: Mikrofon i ekran (1)
koncert
Przypomnienie finałowego koncertu 12. edycji opolskiego festiwalu.
20:00
Lekkie obyczaje: Made in Bangladeshdramat obyczajowy, Bangladesz/Francja/Dania/Portugalia 2019
Dhaka. Shimu pracuje w fabryce. W budynku wybucha pożar i ginie jej koleżanka. Pracowniczki podejmują walkę o swoje prawa.
21:45
Informacje kulturalnePrzegląd najważniejszych, aktualnych wydarzeń ze świata kultury i sztuki.
- 22:10
- 23:15Młoda Polska: Wenus z Willendorfu
film krótkometrażowy, Polska 2020
Kamila żyje w świecie, w którym nadwaga wyznacza ideał piękna i status społeczny. Kiedy zostaje zdemaskowana, traci pracę i chłopaka. Porzuca pogrubiający strój, by stawić czoło rzeczywistości.
23:50
Kino mocnych wrażeń: Monos - oddział małpdramat obyczajowy, Francja/Szwajcaria/Urugwaj/Dania/Kolumbia/Niemcy/USA/Argentyna/Holandia/Szwecja 2019
Ameryka Płd. W górach nastoletni partyzanci strzegą amerykańskiej zakładniczki. Pewnego dnia zostają zmuszeni do opuszczenia kryjówki. Szukają schronienia w dżungli.
1:45
Niedziela z...program kulturalny
W studiu goszczą twórcy polskiej kultury oraz zaproszeni przez nich goście. Opowiadają o swojej twórczości i życiu prywatnym. Dzielą się anegdotami i mówią o planach na przyszłość.
2:40
Co dalej?: Co dalej z ONZ?program publicystyczny
Twórcy programu rozważają różne aspekty rzeczywistości, na którą wpłynęła pandemia. Dociekają, jak zmieni się m.in. kultura, ekonomia, polityka czy edukacja.
3:10
Informacje kulturalnePrzegląd najważniejszych, aktualnych wydarzeń ze świata kultury i sztuki.
3:40
W "Szklanym kloszu" Sylvii Plathfilm dokumentalny, Wielka Brytania 2018
Historia powstania autobiograficznej powieści Sylvii Plath, w której autorka opisuje swoje życie od wyjazdu do Nowego Jorku, przez studia w Smith College w Northampton, po powrót do Bostonu.
- 4:55Teledyski
magazyn muzyczny
5:00
Podróże z historią: Piękno wykute w stali (13)serial dokumentalny
W prostej i przystępnej formie prowadzący Radosław Kotarski opowie o życiu w dawnej Polsce. Widzowie dowiedzą się, jak mieszkali Słowianie, a także poznają budowę średniowiecznej latarni.
5:35
Afisz kulturalny ekstramagazyn kulturalny
Program, którego celem jest popularyzacja artystów, trendów we współczesnej kulturze oraz inicjowanie dyskusji wokół aktualnych problemów.
- 5:50Jeszcze więcej kultury w TVP Kultura 2 na stream.tvp.pl
Spot wizerunkowy informujący o ofercie kanału internetowego TVP Kultura 2.
5:55
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI
Telewizja TVP Kultura
TVP Kultura to tematyczny kanał Telewizji Polskiej w całości poświęcony szeroko rozumianej kulturze. Stacja przeznaczona jest dla widzów w każdym wieku. Oferta programowa obejmuje wszystkie jej dziedziny – sztukę, teatr, muzykę, film i literaturę. Ramówka składa się z pozycji klasycznych i dzieł twórców współczesnych. Nie brakuje produkcji własnych stacji. Na antenie telewizji TVP Kultura prezentowane są m.in. felietony i magazyny kulturalne, seriale różnego gatunku, filmy krótko- i długometrażowe, cykle dokumentalne, widowiska Teatru Telewizji czy relacje z koncertów, spektakli i wydarzeń kulturalnych. Programy nadawane są w formacie 16:9 w jakości HD.
Historia telewizji TVP Kultura
Telewizja TVP Kultura to pierwszy tematyczny kanał Telewizji Polskiej. Stacja wystartowała 24 kwietnia 2005 roku o godzinie 17:00. Pieczę nad TVP Kultura jako pierwsi sprawowali Jerzy Kapuściński i Jacek Weksler. Obecnie pełni ją Kalina Cyz. Na przestrzeni lat, telewizja TVP Kultura honorowana była licznymi wyróżnieniami. Stacja sama również przyznaje nagrody. „Gwarancje Kultury” wręczane są co roku wybitnym twórcom kultury polskiej.
W początkowym okresie nadawania stacja odnotowała bardzo niską oglądalność, co było efektem konfliktu TVP z operatorami telewizji kablowej, którzy nie zgodzili się na warunki przez nią proponowane. Spór zażegnano w roku 2005. Zawarcie porozumienia z Polską Izbą Komunikacji Elektronicznej sprawiło, że telewizja TVP Kultura zaczęła docierać do ponad 4 milionów użytkowników. Początkowo stacja dostępna była na MUX-3 w wersji SD. Od 2019 roku można ją oglądać wyłącznie w jakości HD na MUX-8. W 2020 roku rozpoczęto testowe nadawanie TVP Kultura w jakości HD na MUX-5 przy pomocy nadajników DVB-T2.
Telewizja TVP Kultura nadaje od godziny 7:00. Na antenie widzowie mogą oglądać m.in. filmy i seriale różnego gatunku, magazyny kulturalne („Informacje kulturalne”), muzyczne („Teledyski”), o książkach („Chuligan literacki”), programy publicystyczne („ Słowobranie ”), felietony („Mój czas”), cykle dokumentalne („Rok 2020”), reportaże („Szlakiem miejsc niezwykłych”), widowiska, koncerty czy spektakle.
Siedziba telewizji TVP Kultura mieści się przy ul. Woronicza 17 w Warszawie. Od początku nadawania, o identyfikację wizualną stacji dbają uznani artyści. Na przestrzeni lat TVP Kultura tylko raz zmieniła swoje logo. Pierwsze, składające się z logo TVP i napisu „KULTURA” na czarnym tle, zostało zastąpione w kwietniu 2015. Zmiany w logo objęty kolor tła logo TVP (z czarnego na różowe) i font wyrazu „KULTURA”. Przybrał on formę stylizowaną i kolor czarny z różową literą „R”.
Gdzie można oglądać telewizję TVP Kultura?
Telewizja TVP Kultura dostępna jest na platformach satelitarnych, w sieciach kablowych i naziemnej telewizji cyfrowej na MUX-8 i testowo na MUX-5. Kanał można oglądać również na platformie TVP VOD.
Stacje telewizyjne powiązane z TVP Kultura
TVP Kultura wchodzi w skład grupy kanałów Telewizji Polskiej. Niektóre jej programy można zobaczyć również w ofercie innych stacji tego nadawcy - TVP 1, TVP 2 czy TVP Dokument.
Więcej o telewizji TVP Kultura
Aktualności, informacje na temat programów czy zapowiedzi publikowane są na bieżąco na oficjalnej stronie www.tvpkultura.tvp.pl. Newsy związane z telewizją TVP Kultura można śledzić również na jej profilach popularnych serwisach – Facebooku, Twitterze, Instagramie i YouTube.