TVP Kultura Program TV na dziś
30- 22:50Serpico
dramat kryminalny, Włochy/USA 1973
Młody policjant, wbrew swoim współpracownikom, walczy z korupcją.
- 1:10Więcej niż fikcja: Grona Gniewu. Upiory Ameryki
film dokumentalny, Francja 2021
Powieść 'Grona gniewu' Johna Steinbecka ukazała się w 1939 roku. Dziś traktowana jest jak dzieło prorocze. W filmie wystąpią historycy, badacze literatury i pisarze. Przeanalizują prozę pisarza.
- 2:25
- 4:35
- 5:25Jeszcze więcej kultury w TVP Kultura 2 na stream.tvp.pl
Spot wizerunkowy informujący o ofercie kanału internetowego TVP Kultura 2.
- 5:28
- 5:36
- 6:25Klasyczne poranki: ALEXANDER GADJIEV - Fryderyk Chopin - Polonez fis - moll op. 44
Widzowie będą mieli okazję usłyszeć wybrane utwory muzyki klasycznej. Wśród nich znajdą się m.in. animowane miniatury muzyczne, a także fragmenty występów scenicznych oraz koncertów.
- 6:45Tamte lata, tamte dni: Wiesław Ochman
magazyn kulturalny
Wybitny śpiewak operowy, Wiesław Ochman, opowie widzom o swoim dzieciństwie.
- 7:20Dzika muzyka: Kujawska Atlantyda
magazyn
Opowieść o korzeniach polskiej muzyki, tradycyjnym tańcu i śpiewie. Autorzy programu prezentują różne wydarzenia i inicjatywy poświęcone kulturze ludowej. Program prowadzi Janusz Prusinowski.
- 8:00Podróże z historią: Tarcza ukryta w górach (21)
serial dokumentalny
W prostej i przystępnej formie prowadzący Radosław Kotarski opowie o życiu w dawnej Polsce. Widzowie dowiedzą się, jak mieszkali Słowianie, a także poznają budowę średniowiecznej latarni.
- 8:40Informacje kulturalne
Przegląd najważniejszych, aktualnych wydarzeń ze świata kultury i sztuki.
- 9:05Chłopi: Gospodynie (8/13)
serial obyczajowy
Ekranizacja uhonorowanej Nagrodą Nobla powieści Władysława Reymonta, której akcja toczy się w ciągu 12 miesięcy na przełomie XIX i XX w.
- 10:10Homolkowie na urlopie
komedia obyczajowa, Czechosłowacja 1972
Ludva jedzie z rodziną w Karkonosze. Zaraz po przybyciu zaczynają się problemy. Kłopoty ściąga na Homolków para, która chce się zamienić na pokoje.
- 11:50Portrety: Maestro włoskiego plakatu
film dokumentalny, Włochy 2020
Renato Casaro to jeden z najważniejszych żyjących ilustratorów związanych z plakatem filmowym. Genialny artysta zaprasza widzów do pracowni, gdzie opowie o życiu i karierze.
- 13:40Dobry tytuł
magazyn kulturalny
Magazyn poświęcony książkom. Znajdą się w nim segmenty: "Poczytaj mi tato", "Co tydzień jeden wiersz", recenzencki i Bookstagram/BookTok, w którym młodzi czytelnicy opowiedzą o tym, co ich interesuje.
- 14:15Ósmy dzień
komediodramat, Belgia/Francja/Wielka Brytania 1996
Biznesmen Harry postanawia zaopiekować się chłopakiem, który ma zespół Downa. Ta znajomość zmienia jego życie.
- 16:25Przekładaniec
komedia SF, Polska 1968
Filmowa groteska - kierowca rajdowy trafia do kliniki transplantologii. Ma to zaskakujące skutki.
- 17:15Chłopi: Wielkanoc (9/13)
serial obyczajowy
Ekranizacja uhonorowanej Nagrodą Nobla powieści Władysława Reymonta, której akcja toczy się w ciągu 12 miesięcy na przełomie XIX i XX w.
- 18:15Bez kompromisu - wystawa Marii Pinińskiej-Bereś w Pawilonie Czterech Kopuł we Wrocławiu
reportaż
Opowieść o życiu i drodze twórczej Marii Pinińskiej-Bereś, autorki między innymi rzeźb oraz instalacji. Tłem biografii jest wystawa w Pawilonie Czterech Kopuł w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
- 18:50Komeda - muzyczne ścieżki życia
film dokumentalny, Szwajcaria/Niemcy/Polska 2009
Filmowy esej na temat życia i twórczości Krzysztofa Komedy Trzcińskiego. Jest on autorem kompozycji m.in. do filmów Romana Polańskiego.
- 20:00Teatr Telewizji: Tama
sztuka Conora McPhersona
W pubie w irlandzkiej wiosce zjawia się Valerie, nabywczyni opuszczonego domu. Odkrywa niecodzienne powody swojej ucieczki z miasta.
- 21:40Lekkie obyczaje: Spragnieni miłości
melodramat, Hongkong/Francja/Tajlandia 2000
Między zamężną kobietą a żonatym mężczyzną powstaje specyficzna więź.
- 23:30Nocny dokument: Botero
film dokumentalny, Niemcy 2008
Opowieść o współczesnym kolumbijskim artyście. Unikalny styl Fernanda Botera jest inspirowany sztuką renesansu, baroku, obrazami świętych i podróżami. Interesują go m.in. sceny z cyrków i corrida.
- 1:10Panorama kina polskiego: Pociąg do Hollywood
komedia obyczajowa, Polska 1987
Mariola jest bufetową w pociągu. Marzy, by stać się gwiazdą podobną do Marilyn Monroe. Poznaje ambitnego Piotra.
- 3:00Dokument.pl: Nadal wracam. Portret Ryszarda Krynickiego
film dokumentalny, Polska 2015
Poeta Ryszard Krynicki przyszedł na świat podczas II wojny światowej. Film Adama Sikory nie jest ściśle biograficzny. To zestawienie obrazów, które w czasach dzieciństwa zapisała pamięć artysty.
- 4:10Dobry tytuł
magazyn kulturalny
Magazyn poświęcony książkom. Znajdą się w nim segmenty: "Poczytaj mi tato", "Co tydzień jeden wiersz", recenzencki i Bookstagram/BookTok, w którym młodzi czytelnicy opowiedzą o tym, co ich interesuje.
- 4:50Teledysk: Józefina i Skubas - Gdy jest brzydko
magazyn muzyczny
- 5:35Jeszcze więcej kultury w TVP Kultura 2 na stream.tvp.pl
Spot wizerunkowy informujący o ofercie kanału internetowego TVP Kultura 2.
- 5:36
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI
Telewizja TVP Kultura
TVP Kultura to tematyczny kanał Telewizji Polskiej w całości poświęcony szeroko rozumianej kulturze. Stacja przeznaczona jest dla widzów w każdym wieku. Oferta programowa obejmuje wszystkie jej dziedziny – sztukę, teatr, muzykę, film i literaturę. Ramówka składa się z pozycji klasycznych i dzieł twórców współczesnych. Nie brakuje produkcji własnych stacji. Na antenie telewizji TVP Kultura prezentowane są m.in. felietony i magazyny kulturalne, seriale różnego gatunku, filmy krótko- i długometrażowe, cykle dokumentalne, widowiska Teatru Telewizji czy relacje z koncertów, spektakli i wydarzeń kulturalnych. Programy nadawane są w formacie 16:9 w jakości HD.
Historia telewizji TVP Kultura
Telewizja TVP Kultura to pierwszy tematyczny kanał Telewizji Polskiej. Stacja wystartowała 24 kwietnia 2005 roku o godzinie 17:00. Pieczę nad TVP Kultura jako pierwsi sprawowali Jerzy Kapuściński i Jacek Weksler. Obecnie pełni ją Kalina Cyz. Na przestrzeni lat, telewizja TVP Kultura honorowana była licznymi wyróżnieniami. Stacja sama również przyznaje nagrody. „Gwarancje Kultury” wręczane są co roku wybitnym twórcom kultury polskiej.
W początkowym okresie nadawania stacja odnotowała bardzo niską oglądalność, co było efektem konfliktu TVP z operatorami telewizji kablowej, którzy nie zgodzili się na warunki przez nią proponowane. Spór zażegnano w roku 2005. Zawarcie porozumienia z Polską Izbą Komunikacji Elektronicznej sprawiło, że telewizja TVP Kultura zaczęła docierać do ponad 4 milionów użytkowników. Początkowo stacja dostępna była na MUX-3 w wersji SD. Od 2019 roku można ją oglądać wyłącznie w jakości HD na MUX-8. W 2020 roku rozpoczęto testowe nadawanie TVP Kultura w jakości HD na MUX-5 przy pomocy nadajników DVB-T2.
Telewizja TVP Kultura nadaje od godziny 7:00. Na antenie widzowie mogą oglądać m.in. filmy i seriale różnego gatunku, magazyny kulturalne („Informacje kulturalne”), muzyczne („Teledyski”), o książkach („Chuligan literacki”), programy publicystyczne („ Słowobranie ”), felietony („Mój czas”), cykle dokumentalne („Rok 2020”), reportaże („Szlakiem miejsc niezwykłych”), widowiska, koncerty czy spektakle.
Siedziba telewizji TVP Kultura mieści się przy ul. Woronicza 17 w Warszawie. Od początku nadawania, o identyfikację wizualną stacji dbają uznani artyści. Na przestrzeni lat TVP Kultura tylko raz zmieniła swoje logo. Pierwsze, składające się z logo TVP i napisu „KULTURA” na czarnym tle, zostało zastąpione w kwietniu 2015. Zmiany w logo objęty kolor tła logo TVP (z czarnego na różowe) i font wyrazu „KULTURA”. Przybrał on formę stylizowaną i kolor czarny z różową literą „R”.
Gdzie można oglądać telewizję TVP Kultura?
Telewizja TVP Kultura dostępna jest na platformach satelitarnych, w sieciach kablowych i naziemnej telewizji cyfrowej na MUX-8 i testowo na MUX-5. Kanał można oglądać również na platformie TVP VOD.
Stacje telewizyjne powiązane z TVP Kultura
TVP Kultura wchodzi w skład grupy kanałów Telewizji Polskiej. Niektóre jej programy można zobaczyć również w ofercie innych stacji tego nadawcy - TVP 1, TVP 2 czy TVP Dokument.
Więcej o telewizji TVP Kultura
Aktualności, informacje na temat programów czy zapowiedzi publikowane są na bieżąco na oficjalnej stronie www.tvpkultura.tvp.pl. Newsy związane z telewizją TVP Kultura można śledzić również na jej profilach popularnych serwisach – Facebooku, Twitterze, Instagramie i YouTube.