3:15
2:35
- 6:55Był taki dzień: 12 lipca
felieton, Polska
12 lipca 1870 roku opatentowano celuloid. W 1940 roku w Londynie ukazało się pierwsze wydanie 'Dziennika Polskiego'. Z kolei w 1946 roku ogłoszono wyniki referendum tzw. '3 x tak'.
7:00
Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii: Kapelan Polski Walczącej (263)magazyn historyczny
Ekipa dociera do księdza Serafina Szulca, kapelana oddziału Apolinarego Kurowskiego. Widzowie dowiedzą się także o gromadzie pasjonatów historii skupionych wokół Forum dla Zagłębia.
- 7:25Korona królów. Jagiellonowie (9)
telenowela historyczna
Rok 1399. Po śmierci Jadwigi król Władysław zastanawia się nad powrotem na Litwę. By zatrzymać władcę, krakowscy możni postanawiają ożenić go z Anną Cylejską. Jagiełło nie jest zadowolony z wybranki.
8:00
Flesz historii (719)cykl reportaży
Serwis informacyjny dla miłośników historii. Cotygodniowe aktualne informacje na temat imprez historycznych, seansów filmowych, wystaw itp.
8:20
Historia kuchni polskiej: Kuchnia krzyżacka, czyli kiełbasa na Wielki Postmagazyn kulinarny
W XV-wiecznej królewieckiej książce kucharskiej, związanej z dworem wielkiego mistrza w Malborku, można znaleźć przepisy kuchni krzyżackiej. Maciej Nowicki i Jarosław Dumanowski rekonstruują potrawy.
9:10
Alchemik Sendivius (1)serial kostiumowy
XVI w. Alchemik Sendivius zostaje wplątany w polityczne rozgrywki. Książę litewski Kiejstut chce poznać tajemnicę przemiany metali w złoto.
10:00
Alchemik Sendivius (2)serial kostiumowy
XVI w. Alchemik Sendivius zostaje wplątany w polityczne rozgrywki. Książę litewski Kiejstut chce poznać tajemnicę przemiany metali w złoto.
- 10:50Pod znakiem węża - wspomnienie o teatrze Kobra
film dokumentalny, Polska 1992
Próba scharakteryzowania teatru sensacji 'Kobra', zjawiska kultury popularnej lat 60. i 70. 'Kobrę' wspomina Krzysztof Teodor Toeplitz.
- 11:40Podziemne Włochy: Dolina Fucino (8-ost.)
serial dokumentalny
Pełna przygód podróż po świecie kryjącym się pod największymi miastami, jak również włoskimi wioskami. W każdym odcinku archeolog Darius Arya osobiście odkrywa tajemnicze podziemia.
- 12:55Góry. Życie ponad chmurami: Himalaje
film dokumentalny, Wielka Brytania 2017
W prowincji Junnan rośnie skryty pod warstwą śniegu las. Krainę zamieszkuje rzadko spotykana rokselana czarna. W północnych Indiach znajduje się jedna z najbardziej odosobnionych osad w Himalajach.
14:00
Złoto dezerterówkomedia wojenna, Polska 1998
Włamywacz ma wykraść złoto z banku pilnowanego przez Niemców.
- 16:05Czarne tulipany
film dokumentalny, Polska 1997
Dzień Zwycięstwa w Archangielsku. Kombatanci wojny ojczyźnianej świętują - ich wnukowie, 'Afgańcy', z wojny wrócili okaleczeni...
- 17:05Wołyń - zapis zbrodni
film dokumentalny, Polska 2003
Dokument poświęcony dramatowi Polaków na Wołyniu. W 1941 roku bandy OUN rozpoczęły napady na ludność polską.
- 17:40Uratowane z Potopu
film dokumentalny, Polska 2014
Historia rzeźb leżących na dnie Wisły przez 350 lat, od czasu potopu szwedzkiego. Podczas tej wojny, która toczyła się w latach 1655-1660, wojska Karola X Gustawa dopuszczały się licznych grabieży.
18:55
Stawka większa niż życie: Spotkanie (17/18)serial wojenny
II wojna światowa. Stanisław Kolicki wkrada się w niemieckie szeregi jako Hans Kloss. W nowym wcieleniu jest oficerem Abwehry.
- 20:00Zamordowane dzieciństwo
film dokumentalny, Polska 2018
Stanisław Srokowski urodził się na wołyńskiej wsi w 1936 r. Wspomnienia z zagłady swojej małej ojczyzny uwiecznił w zbiorze opowiadań 'Nienawiść'. Wciąż jest aktywnym działaczem środowiska kresowian.
21:00
22:45
Anatomia złathriller, Polska 2015
Zawodowy morderca zawiera układ z przedstawicielem wymiaru sprawiedliwości.
- 0:55To był lipiec 1945
film dokumentalny, Polska 2019
Obława augustowska jest jednym z najbardziej tragicznych doświadczeń narodu polskiego po II wojnie światowej. Twórcy przypominają losy bojowników podziemia.
2:05
Szerokie tory: Jeden dzień z życia konduktorki pociągu podmiejskiego na Ukrainiecykl reportaży
Jeden dzień z życia kontrolera tzw. elektryczki staje się pretekstem do poznania pasażerów dojeżdżających do pracy w Odessie, jednym ze znanych ukraińskich miast.
2:35
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI
TVP Historia
TVP Historia jest wyspecjalizowanym kanałem tematycznym, należącym do Telewizji Polskiej. Jego zadaniem jest dostarczanie widzom programów, które poruszają szeroko rozumianą tematykę historyczną (do starożytności po historię najnowszą). Jego celem jest również prezentacja tych procesów historycznych, które mają szczególny wpływ na współczesność. W ofercie TVP Historia nie brakuje aktualnych wyników badań historyków oraz wzmianek o inicjatywach, kultywujących dziedzictwo narodowe.
TVP Historia prezentuje reportaże, filmy (zarówno fabularne i dokumentalne), seriale, zapisy dokumentalne czy magazyny informacyjno-publicystyczne. Wiele z prezentowanych materiałów to produkcje własne Telewizji Polskiej oraz jej zasoby archiwalne. Emitowane są również produkcje zagraniczne. W ten sposób stacja popularyzuje wiedzę o kulturowym oraz historycznym dziedzictwie regionów Polski oraz Europy i świata.
TVP Historia nadaje w formacje SD 16:9.
Historia TVP Historia
TVP Historia jest historycznym kanałem Telewizji Polskiej. Uchwałę o przyznaniu dla niego koncesji Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła końcem 2006 roku. Natomiast nadawanie stacja rozpoczęła 3 maja 2007 roku.
W ofercie TVP Historia są polskie seriale - zarówno te komediowe, jak i historyczne (na przykład: „Alternatywy 4” czy „1920. Wojna i miłość”), cykl felietonów „Wojna w eterze”, cykl dokumentalny „Polska Kronika Filmowa” oraz program historyczny tworzony przez popularyzatora historii, Bogusława Wołoszańskiego „Sensacje XX wieku”.
TVP Historia ma siedzibę przy ul. Jana Pawła Woronicza 17 w Warszawie. Początkowo był to kanał ogólnodostępny, niekodowany – z czasem jednak go zakodowano.
Gdzie można oglądać TVP Historia?
Kanał TVP Historia od samego początku jest dostępny w ramach telewizji naziemnej. Za pośrednictwem satelitów Hot Bird ma formę zakodowaną (w praktyce: dostęp do niego mają wyłącznie widzowie, którzy przebywają na terenie Polski).
TVP Historia znajduje się na multipleksie trzecim, nadawanym w paśmie UHF w całości przeznaczonym na kanały Telewizji Polskiej. Jest dostępny na wszystkich platformach telewizji cyfrowej, a także w sieciach kablowych.
TVP Historia ma rozbudowany serwis internetowy – dzięki temu, w Internecie można oglądać powtórki popularnych programów.
Powiązane stacje telewizyjne z TVP Historia
1 marca 2021 roku swoją premierę miał TVP Historia 2, czyli internetowy kanał należący do Telewizji Polskiej, także poświęcony historii. Jest on dostępny w serwisie internetowym (pod adresem historia2.tvp.pl) oraz na platformach hybrydowych (na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej). Założenie jest następujące: ta stacja ma poszerzyć zasięg oraz grupę odbiorców TVP Historia. W związku z tym, jest promowana hasłem „Jeszcze więcej historii”.
Więcej o TVP Historia
Kanał TVP Historia ma swoją stronę internetową www.historia.tvp.pl. Stacja ma także kanał na YouTube oraz jest dostępna w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter.