Okrasa łamie przepisy: Gęsina na Świętego Marcina

magazyn kulinarny Polska   b.o.
W skrócie:Karol Okrasa zaprasza do Gruczna na Kociewiu na potrawy z gęsi. Mistrz kuchni przygotuje pieczone uda gęsie na sianie z jabłkami i cydrem. Drugą propozycją będzie pewien rodzaj tatara.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Polska kuchnia, oprócz tradycyjnego schabowego i pierogów, ma do zaoferowania wiele innych smacznych dań. Karol Okrasa podróżuje po naszym kraju i przedstawia regionalne produkty i ich wytwórców. Z pomocą gości przygotowuje proste lokalne potrawy. Pokazuje również, jak z produktów dostępnych w zwykłych sklepach przyrządzić ciekawe dania inspirowane kuchnią polską i regionalną.

Karol Okrasa zaprasza do Gruczna na Kociewiu na potrawy z gęsi. Mięso to jest ciągle popularne na Pomorzu, w Wielkopolsce czy na Śląsku, a prawie zapomniane w pozostałych rejonach Polski. Mistrz kuchni przygotuje pieczone uda gęsie na sianie z jabłkami i cydrem. Drugą propozycją będzie aromatyczna okrasa, czyli rodzaj tatara z mięsa gęsi ze smażonymi ziemniakami. A na koniec Karol Okrasa przyrządzi pieczone piersi gęsie z brukselką i winnym sosem z czarnej porzeczki.

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także