1:55
3:30
- 7:00Był taki dzień: 7 lipca
felieton, Polska
7 lipca 1807 r. powstało Księstwo Warszawskie. W 1944 r. przeprowadzona została operacja 'Ostra Brama', efektem której było wyzwolenie Wilna przez AK. W 1958 r. Alaska została kolejnym stanem USA.
7:05
Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii: Pamięć odnaleziona (254)magazyn historyczny
Ekipa programu opowiada o odnalezionych nazwiskach żołnierzy poległych w bitwie pod Nową Słupią w trakcie I wojny światowej. Pasjonaci historii zajmują się m.in. porządkowaniem cmentarza.
7:35
Ludzie i bogowie: Trzej muszkieterowie (5)serial historyczny
II wojna światowa. W strukturach kontrwywiadu KG ZWZ/AK powstaje oddział o kryptonimie Pazur, który ma wymierzać karę zdrajcom. Jego dowódcą zostaje porucznik Leszek "Onyks" Zaręba (Jacek Knap).
8:30
W kotle historii: Przemówienie Gomułki na placu Defilad. Odwilż i schabmagazyn kulinarny
W październiku 1956 roku Polacy doświadczają poluzowania reżimu stalinowskiego. W kraju jednak brakuje podstawowych produktów. W tym kontekście autorzy programu poszukują dań opartych na schabie.
- 9:00Historia Polski: Londyńskie dni generała Sikorskiego
film dokumentalny, Polska 2003
Życie i działalność generała Władysława Sikorskiego od listopada 1939 roku (pierwszy pobyt w Londynie) do 15 lipca 1943 roku, dnia pogrzebu.
- 10:05Encyklopedia II wojny światowej: Skazani, część 1
serial dokumentalny
Program historyczny popularyzujący wiedzę o II wojnie światowej.
10:35
Tygrysy Europy: Jan (11)serial komediowy
Serial wyśmiewa snobistyczne zwyczaje i kompleksy polskiej elity finansowej w pierwszych lata kapitalizmu.
- 11:40Góry. Życie ponad chmurami: Góry Skaliste
film dokumentalny, Wielka Brytania 2017
Opowieść o Górach Skalistych, które wywołują zarówno zachwyt, jak i strach. Życie na dużych wysokościach jest bowiem trudne. Tamtejsi mieszkańcy zmagają się z zimnem i dramatycznymi zmianami pogody.
12:40
Podróże z historią: Tarcza ukryta w górach (21)serial dokumentalny
W prostej i przystępnej formie prowadzący Radosław Kotarski opowie o życiu w dawnej Polsce. Widzowie dowiedzą się, jak mieszkali Słowianie, a także poznają budowę średniowiecznej latarni.
- 13:15Najwspanialsze góry Afryki (2)
cykl dokumentalny
Największe góry Afryki kryją w sobie bogaty ekosystem. Dzięki materiałom filmowym poznajemy takie miejsca jak np. Kilimandżaro w Tanzanii, Rwenzori w Ugandzie czy masyw Andringitra na Madagaskarze.
- 14:20Polskie Państwo Podziemne 1939-1945
film dokumentalny, Polska 2002
W filmie ukazane są działania zbrojne, a także struktury cywilne, administracyjne, polityczne tworzące Polskie Państwo Podziemne.
- 15:30Korona królów (269)
telenowela historyczna
Ciąg dalszy opowieści o polskich monarchach. Trzecia seria skupia się na dziejach dynastii Andegawenów i Jagiellonów. Po śmierci Kazimierza Wielkiego królem Polski zostaje Ludwik Węgierski.
16:00
Sensacje XX wieku: Zemstaprogram historyczny
Odcinek poświęcono Organizacji Tajnej Armii założonej w 1961 r. Była ona zaliczana do skrajnie prawicowych grup terrorystycznych zwalczających ideę przyznania niepodległości Algierii.
16:35
Sensacje XX wieku: Bitwa o Anglięprogram historyczny
Widzowie poznają szczegóły przebiegu całej bitwy o Anglię. Dowiedzą się, dlaczego Hitler zaangażował do akcji Luftwaffe oraz jakie były różnice w zasobach lotnictwa niemieckiego i brytyjskiego.
- 17:10Historia Polski: Droga do "Ostrej Bramy"
film dokumentalny, Polska 2004
Film zrealizowany z okazji 60. rocznicy (2004) przeprowadzonej przez AK akcji 'Burza' na Wileńszczyźnie i zbrojnej operacji 'Ostra Brama'.
17:45
Koło historii: Zwiadowcy z Lidzbarkacykl reportaży
W 2015 roku 9. Pułk Rozpoznawczy z Lidzbarka Warmińskiego stał się pierwszą jednostką wojsk polskich, która otrzymała imię majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Należał do niej Józef Rusak.
18:15
Ex LibrisProgram poświęcony książkom historycznym. Twórcy magazynu prezentują najciekawsze pozycje i przedstawiają sylwetki autorów.
18:40
Historia filozofii po góralsku według ks. Józefa Tischnera: Platon, a po prowdzie Władek Trebunia-Tutkacykl reportaży
Ksiądz Tischner zdradza, że twórcą idei opartej na założeniu, iż świat składa się z idei, był Władek Trebunia-Tutka. Cienie poruszające się w jaskini stały się inspiracją do powstania tej koncepcji.
19:05
Ludzie i bogowie: Śmierć i medycyna (6)serial historyczny
II wojna światowa. W strukturach kontrwywiadu KG ZWZ/AK powstaje oddział o kryptonimie Pazur, który ma wymierzać karę zdrajcom. Jego dowódcą zostaje porucznik Leszek "Onyks" Zaręba (Jacek Knap).
20:00
Oblicza terroryzmu: Stacja - Bolonia, 1980 rok (4)cykl dokumentalny
Seria przybliża historie największych ataków terrorystycznych. Wywiady ze świadkami i rekonstrukcje wydarzeń pozwolą na dogłębną analizę tych dramatycznych sytuacji. Głos zabiorą eksperci.
- 21:00Ptaki wędrowne. Śladami przewodników Sudeckich
film dokumentalny, Polska 2024
Grupa doświadczonych przewodników górskich z pasją dzieli się swoją miłością do Sudetów, będących ich "małą ojczyzną". Głównym celem staje się przybliżanie turystom tajemnic i uroków tych gór.
- 22:05Bangladesz. Zatoka krwi (1)
cykl dokumentalny
W 1971 roku mieszkańcy Pakistanu Wschodniego stali się ofiarami ludobójstwa. Dokument ukazuje ogrom cierpienia, brutalność działań wojskowych oraz konsekwencje tych wydarzeń dla społeczeństwa.
- 23:05Trucizny Putina: Groźby (1)
film dokumentalny, Francja 2023
Lista dyplomatów, których otruto prawdopodobnie na rozkaz rosyjskiego prezydenta, jest długa. Zabójstwo Aleksandra Litwinienki w 2006 roku ukazało prawdziwe oblicze Rosji XXI w.
0:10
Sensacje XX wieku: Śmierć marszałkaprogram historyczny
Michaił Tuchaczewski był marszałkiem Związku Radzieckiego, awansowanym do najwyższego stopnia wojskowego. Zasłynął jako bohater wojny domowej. Stalin skazał go na śmierć.
- 1:10Objawienia gietrzwałdzkie
film dokumentalny, Polska 2017
Objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie miały miejsce od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Niepokalana Dziewica ukazała się 13-letniej Justynie Szafryńskiej i 12-letniej Barbarze Samulowskiej.
2:15
Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii: Kapelan Polski Walczącej (263)magazyn historyczny
Ekipa dociera do księdza Serafina Szulca, kapelana oddziału Apolinarego Kurowskiego. Widzowie dowiedzą się także o gromadzie pasjonatów historii skupionych wokół Forum dla Zagłębia.
- 2:55Encyklopedia II wojny światowej: U-Boot, część 1
serial dokumentalny
Program historyczny popularyzujący wiedzę o II wojnie światowej.
3:30
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI
TVP Historia
TVP Historia jest wyspecjalizowanym kanałem tematycznym, należącym do Telewizji Polskiej. Jego zadaniem jest dostarczanie widzom programów, które poruszają szeroko rozumianą tematykę historyczną (do starożytności po historię najnowszą). Jego celem jest również prezentacja tych procesów historycznych, które mają szczególny wpływ na współczesność. W ofercie TVP Historia nie brakuje aktualnych wyników badań historyków oraz wzmianek o inicjatywach, kultywujących dziedzictwo narodowe.
TVP Historia prezentuje reportaże, filmy (zarówno fabularne i dokumentalne), seriale, zapisy dokumentalne czy magazyny informacyjno-publicystyczne. Wiele z prezentowanych materiałów to produkcje własne Telewizji Polskiej oraz jej zasoby archiwalne. Emitowane są również produkcje zagraniczne. W ten sposób stacja popularyzuje wiedzę o kulturowym oraz historycznym dziedzictwie regionów Polski oraz Europy i świata.
TVP Historia nadaje w formacje SD 16:9.
Historia TVP Historia
TVP Historia jest historycznym kanałem Telewizji Polskiej. Uchwałę o przyznaniu dla niego koncesji Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła końcem 2006 roku. Natomiast nadawanie stacja rozpoczęła 3 maja 2007 roku.
W ofercie TVP Historia są polskie seriale - zarówno te komediowe, jak i historyczne (na przykład: „Alternatywy 4” czy „1920. Wojna i miłość”), cykl felietonów „Wojna w eterze”, cykl dokumentalny „Polska Kronika Filmowa” oraz program historyczny tworzony przez popularyzatora historii, Bogusława Wołoszańskiego „Sensacje XX wieku”.
TVP Historia ma siedzibę przy ul. Jana Pawła Woronicza 17 w Warszawie. Początkowo był to kanał ogólnodostępny, niekodowany – z czasem jednak go zakodowano.
Gdzie można oglądać TVP Historia?
Kanał TVP Historia od samego początku jest dostępny w ramach telewizji naziemnej. Za pośrednictwem satelitów Hot Bird ma formę zakodowaną (w praktyce: dostęp do niego mają wyłącznie widzowie, którzy przebywają na terenie Polski).
TVP Historia znajduje się na multipleksie trzecim, nadawanym w paśmie UHF w całości przeznaczonym na kanały Telewizji Polskiej. Jest dostępny na wszystkich platformach telewizji cyfrowej, a także w sieciach kablowych.
TVP Historia ma rozbudowany serwis internetowy – dzięki temu, w Internecie można oglądać powtórki popularnych programów.
Powiązane stacje telewizyjne z TVP Historia
1 marca 2021 roku swoją premierę miał TVP Historia 2, czyli internetowy kanał należący do Telewizji Polskiej, także poświęcony historii. Jest on dostępny w serwisie internetowym (pod adresem historia2.tvp.pl) oraz na platformach hybrydowych (na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej). Założenie jest następujące: ta stacja ma poszerzyć zasięg oraz grupę odbiorców TVP Historia. W związku z tym, jest promowana hasłem „Jeszcze więcej historii”.
Więcej o TVP Historia
Kanał TVP Historia ma swoją stronę internetową www.historia.tvp.pl. Stacja ma także kanał na YouTube oraz jest dostępna w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter.