- 6:55Był taki dzień: 8 lipca
felieton, Polska
8 lipca 1497 roku Vasco da Gama udał się na wyprawę do Indii. W 1945 inż. Kwiatkowski powrócił do kraju. W 1946 roku zmarł Józef Mehoffer. W 1980 roku miał miejsce strajk pracowników WSK w Świdniku.
7:00
Spór o historię: Granice Polski po 1945 rokudebata
W 1945 roku w Moskwie TRJN podpisał umowę graniczną między Polską a ZSRR. Ponad połowa obszaru naszego kraju, zgodnie z zasadami prawa międzynarodowego, stała się częścią innego państwa.
7:35
Ludzie i bogowie: Śmierć i medycyna (6)serial historyczny
II wojna światowa. W strukturach kontrwywiadu KG ZWZ/AK powstaje oddział o kryptonimie Pazur, który ma wymierzać karę zdrajcom. Jego dowódcą zostaje porucznik Leszek "Onyks" Zaręba (Jacek Knap).
8:25
W kotle historii: Bitwa pod Mątwami. Król i rokoszanin - pierwsze stoły Rzeczypospolitejmagazyn kulinarny
Jerzy Sebastian Lubomirski, jedyny magnat, który nie przysiągł wierności Szwedom, stał się kluczową postacią w polskiej historii. Jego niezależność nie podobała się królowi, co doprowadziło do buntu.
- 9:00Historia Polski: Droga do "Ostrej Bramy"
film dokumentalny, Polska 2004
Film zrealizowany z okazji 60. rocznicy (2004) przeprowadzonej przez AK akcji 'Burza' na Wileńszczyźnie i zbrojnej operacji 'Ostra Brama'.
- 9:40Historia w ożywionych obrazach: Carowie Szujscy na Sejmie Warszawskim
serial dokumentalny
Próba przedstawienia kluczowych wydarzeń z dziejów Polski przez pryzmat dzieł sztuki. Eksperci omawiają kontkest historyczny prezentowanych dzieł i przybliżają losy widniejących na nich postaci.
- 10:00Encyklopedia II wojny światowej: Skazani, cześć 2
serial dokumentalny
Program historyczny popularyzujący wiedzę o II wojnie światowej.
10:30
Tygrysy Europy: Inwestor (12)serial komediowy
Serial z satyrycznym zacięciem weryfikujący mity, związane z polskim kapitalizmem i kultem "robienia pieniędzy".
- 11:15Leśne rzeki
film dokumentalny, Polska 2021
Lasy mają dobroczynny wpływ na zasoby hydrologiczne. Twórcy opowiadają o ich znaczeniu i tajemniczych rzekach, które przez nie przepływają. Widzowie poznają zwierzęta żyjące w tym ekosystemie.
- 12:00Wszystkie kolory świata: Laguna wenecka
serial dokumentalny
Twórcy programu przedstawiają jedne z najatrakcyjniejszych miejsc na świecie. Przyglądają się cudom natury, wyjątkowym zabytkom i krajobrazom. Zgłębiają tradycję i historię odwiedzanych regionów.
12:55
Podróże z historią: Historia wśród fal (22)serial dokumentalny
W prostej i przystępnej formie prowadzący Radosław Kotarski opowie o życiu w dawnej Polsce. Widzowie dowiedzą się, jak mieszkali Słowianie, a także poznają budowę średniowiecznej latarni.
- 13:30Szafa polska 1945-89
film dokumentalny, Polska 2006
Historia mody w PRL. Opowieść o tych, którzy próbowali 'zrobić coś z niczego', o pomysłach zaradnych Polaków i Polek.
14:35
Oblicza terroryzmu: Stacja - Bolonia, 1980 rok (4)cykl dokumentalny
Seria przybliża historie największych ataków terrorystycznych. Wywiady ze świadkami i rekonstrukcje wydarzeń pozwolą na dogłębną analizę tych dramatycznych sytuacji. Głos zabiorą eksperci.
- 15:30Korona królów (270)
telenowela historyczna
Ciąg dalszy opowieści o polskich monarchach. Trzecia seria skupia się na dziejach dynastii Andegawenów i Jagiellonów. Po śmierci Kazimierza Wielkiego królem Polski zostaje Ludwik Węgierski.
16:00
Sensacje XX wieku: Afganistan, część 1program historyczny
Tematem odcinka jest radziecka agresja na Afganistan w 1979 roku. Widzowie zobaczą fotografie przedstawiające radzieckie latające czołgi, śmigłowce Mi-24, oraz fragmenty kronik.
16:30
Sensacje XX wieku: Afganistan, część 2program historyczny
Tematem odcinka jest radziecka agresja na Afganistan w 1979 roku. Widzowie zobaczą fotografie przedstawiające radzieckie latające czołgi, śmigłowce Mi-24, oraz fragmenty kronik.
17:00
Historia Polski: Bocznicafilm dokumentalny, Polska 2009
Na jednej z bocznic w Helu zbiera się grupa uczestników turnusu wczasów wagonowych. To coraz mniej popularna forma spędzania wakacji.
17:55
Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii: 2S7 PION - przebudzeniemagazyn historyczny
W programie prezentacja mało znanych, sensacyjnych i często kontrowersyjnych wydarzeń historycznych.
18:15
Prasa donosi: Rok 1923cykl felietonów
Tematem odcinka jest przełomowy rok 1923 i powojenna odbudowa Państwa Polskiego. Okaże się, czy ten czas w Polsce napawał optymizmem.
18:25
Historia filozofii po góralsku według ks. Józefa Tischnera: Platon, a po prowdzie Władek Trebunia-Tutkacykl reportaży
Ksiądz Tischner zdradza, że twórcą idei opartej na założeniu, iż świat składa się z idei, był Władek Trebunia-Tutka. Cienie poruszające się w jaskini stały się inspiracją do powstania tej koncepcji.
18:35
Historia filozofii po góralsku według ks. Józefa Tischnera: Arystoteles - Tadek Pudzisz z Gronkowacykl reportaży
Dzięki Arystotelesowi odkrywamy, że człowiekowi nie wystarczy zaspokajanie podstawowych potrzeb. Zrozumienie celu swoich działań i świadomość ich sensu jest kluczowa, by nadać życiu głębszy wymiar.
18:45
Historia filozofii po góralsku według ks. Józefa Tischnera: Arystoteles - ze Stagiry - czyli Tadek Pudzisz ze Gronkowacykl reportaży
Ks. Tischner sądzi, że podwaliny filozofii stworzyli górale. W "Historii filozofii po góralsku" grają bohaterowie jego opowieści. Dziś poznamy definicję szczęścia.
19:00
Ludzie i bogowie: Ostatni skok (7)serial historyczny
II wojna światowa. W strukturach kontrwywiadu KG ZWZ/AK powstaje oddział o kryptonimie Pazur, który ma wymierzać karę zdrajcom. Jego dowódcą zostaje porucznik Leszek "Onyks" Zaręba (Jacek Knap).
- 20:00Kroniki Hitlera: Podpalacz. Rok 1939 (8)
serial dokumentalny
Codzienne życie mieszkańców Europy w latach 1889-1945. Twórcy opierają się na obszernych materiałach archiwalnych. Pokazują losy Hitlera na społecznym tle w pierwszej połowie XX wieku.
- 21:00Historia w postaciach zapisana: Królowa Wiktoria - imperium zmysłów
cykl dokumentalny
Cykl biograficzny pokazujący losy najbardziej charakterystycznych postaci historii europejskiej. W programie wykorzystano materiały archiwalne i wypowiedzi ekspertów.
- 22:50...i nie żałuj tego (film o Franciszku Walickim)
film dokumentalny, Polska 1995
Ojciec chrzestny polskiego rock and rolla i big bitu Franciszek Walicki pisał też piosenki, m.in. 'Czy mnie jeszcze pamiętasz?'.
23:45
Sensacje XX wieku: Tajemniczy zamekprogram historyczny
Anglicy i Amerykanie dekodowali szyfry słynnej niemieckiej Enigmy, ale nie potrafili poradzić sobie z szyframi Sowietów...
- 0:50I tak wszystko widziałam
film dokumentalny, Polska 2016
Historia trzech polskich Żydówek, które przeszły przez piekło zgotowane im przez Niemców. Film pokazuje, jak różne wydarzenia i przeżycia mają wpływ na kształtowanie duchowości człowieka.
2:00
Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii: Na pancernym szlaku (265)magazyn historyczny
W programie prezentacja mało znanych, sensacyjnych i często kontrowersyjnych wydarzeń historycznych.
- 2:40Encyklopedia II wojny światowej: U-Boot, część 2
serial dokumentalny
Program historyczny popularyzujący wiedzę o II wojnie światowej.
3:10
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI