Historia kuchni polskiej: Szczupak po polsku: na podbój Europy
| Reżyseria: | Tomasz Rostworowski, Mirosław Bork |
|---|---|
| W skrócie: | Po unii lubelskiej z 1569 roku polska kuchnia jest naśladowana w wielu krajach. Do szczególnie znanych potraw należy szczupak po polsku. Maciej Nowicki i Jarosław Dumanowski analizują ten fenomen. |
Oglądaj w telewizji
| Data | Godzina | Stacja |
| nie znaleziono żadnej emisji | ||
Opis
Pierwsze kompleksowe opracowanie poświęcone historii polskiej kuchni, które systematycznie prezentuje istotę i bogactwo kulinarne, jakie otrzymaliśmy do naszych przodków.
Po unii lubelskiej z 1569 roku powstaje nowe państwo polsko-litewskie, które skutecznie odpiera ekspansję Moskwy, zapewniając pokój religijny i rozwój gospodarczy. Wzbudza to zainteresowanie europejskich polityków, kupców i obywateli, którzy chcą poznać więcej szczegółów o tym potężnym kraju na wschodzie. Ich ciekawość obejmuje nie tylko kwestie ustrojowe, militarne i gospodarcze, ale także modę, obyczaje i polską kuchnię. Ta ostatnia zyskuje popularność i jest naśladowana w wielu krajach. Do szczególnie znanych potraw należy "szczupak po polsku", który staje się symbolem kulinarnym Polski i pojawia się w przepisach kuchni czeskiej, niemieckiej, austriackiej, szwedzkiej, węgierskiej, francuskiej i włoskiej. Maciej Nowicki i Jarosław Dumanowski analizują fenomen szczupaka oraz testują różnorodne potrawy takie jak niemieckie "ozory po polsku", włoski "pasztet po polsku" i francuskie "jajka po polsku", by sprawdzić, czy istnieje wspólny smak, który je łączy.
Twórcy (pokaż wszystkich)
-
Tomasz Rostworowski
reżyseria
-
Mirosław Bork
reżyseria
Zobacz także
- Historia kuchni polskiej: W czasach króla Jana (9) - magazyn kulinarny - piątek, 1 maja 7:10 i 1 późniejsza emisja
- Historia kuchni polskiej - magazyn kulinarny - piątek, 8 maja 11:05
- Historia kuchni polskiej: Król Stanisław Leszczyński i moda na dania znad Wisły (10) - magazyn kulinarny - piątek, 8 maja 11:10 i 2 późniejsze emisje
