
TVP Historia 2Program TV na Czwartek 29.05.2025
- 6:55Był taki dzień: 29 maja
felieton, Polska
29 maja 1953 r. Edmund Hillary i Tenzing Norgay zdobywają Mount Everest. W 1960 r. Polskie Radio rozpoczyna nadawanie powieści 'W Jezioranach'. W 1985 r. dochodzi do tragedii na stadionie Heysel.
7:00
Wojownicy czasu: Napoleon jak z obrazka, czyli Ostróda 1807cykl reportaży
W krzyżackim zamku w Ostródzie wisi olbrzymie płótno zatytułowane: "Napoleon użyczający łask mieszkańcom Ostródy. Marzec 1807". W tym odcinku poznamy okoliczności tego historycznego wydarzenia.
- 7:25Fake czy historia? (35)
program publicystyczny
Twórcy programu zgłębiają kontrowersyjne tematy z historii XX wieku, poddając je dyskusji z udziałem ekspertów o odmiennych poglądach. Program cechuje dynamiczne tempo i intensywne 20-minutowe debaty.
- 8:05Wojenne dziewczyny 2 (18)
serial historyczny
Dalsze losy Irki, Ewki i Marysi. Stojące na progu dorosłości dziewczyny muszą zmierzyć się z okrucieństwami II wojny światowej. Włączają się w dramatyczną walkę przeciwko okupantowi.
8:45
Kuchnia dwudziestolecia: Patrząc na Paryż. Najlepsze adresy międzywojnia (5)magazyn kulinarny
Rzut oka na dwie międzywojenne restauracje. W wiosennym menu w warszawskim lokalu Simona i Steckiego w 1936 roku znaleźć można było sztukę mięsa, karpia, pół kurczaka, ćwierć gęsi i proste zupy.
- 9:10Historia Polski: Ojciec
film dokumentalny, Polska 2020
Film przedstawia Prymasa Tysiąclecia od strony jego pracy duszpasterskiej. Koncentruje się na osobistych przeżyciach kapłana. Co ważne, pokazuje to w kontekście totalitaryzmów XX wieku.
- 10:05Encyklopedia II wojny światowej: Narodziny wojny - rok 1939, część 4 (4)
serial dokumentalny
Program historyczny popularyzujący wiedzę o II wojnie światowej.
- 10:25Tajemnica Jasnej Góry
reportaż
O tajemnicach obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w klasztorze na Jasnej Górze opowiada najstarszy zakonnik, ojciec Jerzy Tomziński.
- 10:50Delegat. Jan Piekałkiewicz
film dokumentalny, Polska 2013
Dokument o życiu prof. Jana Piekałkiewicza, delegata Rządu RP na Kraj w latach II wojny światowej, wybitnego działacza i patrioty.
11:50
Myśliciele - sylwetki polskie: Józef Gołuchowski (8)cykl reportaży
Cykl programów przedstawiających sylwetki najważniejszych postaci myśli politycznej XIX i XX wieku. Prowadzący przybliżą takie osoby jak są m.in. Stanisław Koźmian czy Maurycy Mochnacki.
11:55
Ex LibrisProgram poświęcony książkom historycznym. Twórcy magazynu prezentują najciekawsze pozycje i przedstawiają sylwetki autorów.
12:15
Zmiennicy: Podróż sentymentalna (9/15)serial komediowy
Prześmiewczy obraz Polski pełnej codziennych matactw jej obywateli w epoce głębokiego socjalizmu.
13:20
Zanskar - obietnice zimyfilm dokumentalny, Francja 2021
Wizyta w dolinie indyjskich Himalajów, która zimą jest odcięta od świata. Reżyserka Caroline Riegel odkryła tu świat wolny od przemocy, nierówności i konsumpcjonizmu.
14:10
Droga do triumfu (3)serial dokumentalny
Działalność Jana Karola Chodkiewicza miała duży wpływ na dzieje Europy. Czterysta lat po jego śmierci trzech profesorów historii rusza szlakiem miejsc, które mają związek z legendarnym dowódcą.
15:05
Makłowicz w podróży: Podróż 20. Indie - Skarby Keralimagazyn kulinarny
W dzisiejszym odcinku kucharz z Krakowa opowiada o skarbach indyjskiego stanu Kerala - kokosach, pieprzu i kauczuku. W menu m.in. danie z dodatkiem mleczka kokosowego.
- 15:30Był taki dzień: 29 maja
felieton, Polska
29 maja 1953 r. Edmund Hillary i Tenzing Norgay zdobywają Mount Everest. W 1960 r. Polskie Radio rozpoczyna nadawanie powieści 'W Jezioranach'. W 1985 r. dochodzi do tragedii na stadionie Heysel.
- 15:35Korona królów (242)
telenowela historyczna
Ciąg dalszy opowieści o czasach panowania jednego z najwybitniejszych władców w dziejach Polski - Kazimierza Wielkiego, a także o jego życiu prywatnym u boku drugiej żony, Adelajdy Heskiej.
15:55
Towarzysze sekretarze oraz inni dygnitarze: Stanisław Ciosek. Pierwszoligowy drugoplanowy (11)serial dokumentalny
Portrety znanych osobistości z czasów PRL - pierwszych sekretarzy KC PZPR i innych dygnitarzy. Autorzy analizują biografie m.in. Bolesława Bieruta, Józefa Cyrankiewicza i Czesława Kiszczaka.
16:20
Sensacje XX wieku: Pojedynek w Venloprogram historyczny
Okoliczności zamachu na Hitlera w monachijskiej piwiarni w 1939 r. do dziś są niewyjaśnione. W chwili eksplozji Hitlera nie było w lokalu.
- 17:15Historia Polski: I tak będę żył...
film dokumentalny, Polska 2020
Dokument poświęcony Stanisławie Szurze, uczestnikowi walk w kampanii wrześniowej. W trakcie wojny trafił do kilku obozów koncentracyjnych. W 1947 r. władze komunistyczne wydały na niego wyrok śmierci.
- 17:55Niezwykłe historie z pocztówek: Zofia Taborska - historia niezwykłej miłości małżeńskiej
cykl reportaży
Pocztówki z XX wieku kryją w sobie wiele ciekawych historii. O ich bohaterach opowiadają ludzie w jakiś sposób związani z nadawcą lub odbiorcą danej kartki.
18:10
Flesz historii (713)cykl reportaży
Serwis informacyjny dla miłośników historii. Cotygodniowe aktualne informacje na temat imprez historycznych, seansów filmowych, wystaw itp.
- 18:25Wybrała Polskę
dokument fabularyzowany, Polska 2021
Maryla Bidermann była córką łódzkiego fabrykanta. Choć jej dziadek pochodził z Niemiec, ona sama uważała się z Polkę. Mogła po wybuchu II wojny światowej wyjechać. Wybrała walkę o swoją ojczyznę.
- 18:50Wojenne dziewczyny 2 (19)
serial historyczny
Dalsze losy Irki, Ewki i Marysi. Stojące na progu dorosłości dziewczyny muszą zmierzyć się z okrucieństwami II wojny światowej. Włączają się w dramatyczną walkę przeciwko okupantowi.
19:35
Koło historii: Szkic do życiorysucykl reportaży
Portret legendarnej działaczki Marii Mireckiej-Loryś ostatniej żyjącej Komendantki Głównej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet, która niesie pomoc Polakom na Wschodzie.
20:05
Czarny sufitfilm obyczajowy, Polska 2022
Monachium, rok 1968. W swoim mieszkaniu Mackiewicz rozmawia z Giedroyciem na temat istoty systemu komunistycznego.
21:05
Kobieta samotnadramat obyczajowy, Polska 1981
Pracująca jako listonoszka Irena nawiązuje romans z młodym rencistą.
- 22:40Ostatni Cygan w Oświęcimiu
film dokumentalny, Polska 1994
Losy Romana Kwiatkowskiego, syna wójta jednego z ostatnich taborów polskich Cyganów. W 1992 r. założył Stowarzyszenie Romów w Polsce.
23:35
Sensacje XX wieku: Operacja 'Odessa', cześć 2program historyczny
W ostatnich miesiącach istnienia III Rzeszy członkowie SS wdzierali się do banków i wywozili kosztowności. Skarby były ukrywane. Dzięki nim zbrodniarze mogli liczyć na dostatnie życie po wojnie.
- 0:20Wojna w eterze: Czerwone igrzyska
cykl felietonów
Cykl kilkuminutowych filmów, ukazujących poglądy dwóch stron biorących udział w zimnej wojnie: Wschodu i Zachodu, komunistycznych władz i państw demokratycznych, bloku sowieckiego i wolnego świata.
- 0:25Wycinanki pana N.
film dokumentalny, Polska 2002
Film o wolności artystycznej i jej ograniczaniu. Narratorem jest PRL-owski cenzor, postać fikcyjna, wymyślona na użytek programu.
1:20
Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii: Odpowiedzi ciągle nie znamy (292)magazyn historyczny
Twórcy odwiedzają wieś Wygnanów w województwie łódzkim. W latach 30. XIX w. powstał w niej cmentarz, na którym chowano osoby zmarłe na cholerę. Badania wykazują, że są tam także pozostałości dworu.
- 1:40Encyklopedia II wojny światowej: Spalić Londyn, część 2 (2)
serial dokumentalny
Program historyczny popularyzujący wiedzę o II wojnie światowej.
2:10
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI