Sensacje XX wieku: Pojedynek w Venlo

Sensacje XX wieku: Pojedynek w Venlo

program historyczny Polska 2004   od 12 lat
Występują:Piotr Garlicki, Wojciech Wysocki, Jerzy Schejbal, Tomasz Dedek
Reżyseria:Adek Drabiński
W skrócie:Okoliczności zamachu na Hitlera w monachijskiej piwiarni w 1939 r. do dziś są niewyjaśnione. W chwili eksplozji Hitlera nie było w lokalu.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Twórca serii - dziennikarz i popularyzator historii Bogusław Wołoszański - odkrywa tajemnice związane z ważnymi wydarzeniami XX wieku. Dokonuje szczegółowej rekonstrukcji zdarzeń, aby krok po kroku dojść do zaskakujących wniosków. W jego opowieściach wydarzenia historyczne nie składają się z suchych faktów. Dzieje świata tworzą ludzie i okoliczności, często pomijane w oficjalnych wersjach wydarzeń. Spora część cyklu poświęcona jest II wojnie światowej. Ukazuje kulisy m.in. przechwycenia akt polskiego wywiadu przez Abwehrę, historię Mata Hari i radzieckiego agenta Nikołaja Kuzniecowa, a także okoliczności śmierci Hitlera.

Autor programu przedstawia do dziś nie do końca wyjaśnione okoliczności zamachu na Adolfa Hitlera, dokonanego 8 listopada 1939 roku. Wówczas w monachijskiej piwiarni podczas zjazdu nazistów od bomby zginęło sześciu ludzi, a wielu zostało rannych. W momencie eksplozji Hitlera nie było już w budynku. W tym okresie niemiecka generalicja obawiała się przedwczesnego uderzenia na mocarstwa zachodnie. Z niepokojem patrzyła także na rosnące wpływy Himmlera i jego formacji. Abwehra kierowana przez admirała Canarisa ostro konkurowała z dowodzonym przez Waltera Schellenberga wywiadem SS. Przypuszcza się, że zamach i późniejsze wydarzenia mogły być następstwem rywalizacji tych obu służb.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także