23:45
Rawa Blues Silesian Soundkoncert
Przypomnienie koncertu, w trakcie którego wystąpili: Marek McCarron Motyka, Grzegorz Kapołka Trio oraz zespół Krzak Legacy.
0:55
Lekkie obyczaje: Pani Bovarydramat obyczajowy, Francja 1991
Emma wychodzi za mąż za starszego od siebie lekarza, Charles'a Bovary. Znudzona życiem na prowincji, wikła się w kolejne romanse.
3:30
Informacje kulturalnePrzegląd najważniejszych, aktualnych wydarzeń ze świata kultury i sztuki.
- 4:00Każde dotknięcie zostawia ślad. Alina Szapocznikow
film dokumentalny, Polska 2009
Portret Aliny Szapocznikow. Film przybliża postać rzeźbiarki, jej stosunek do życia i do tragicznej przeszłości naznaczonej Holocaustem.
5:05
Teledyski: Słowianie - Utopcemagazyn muzyczny
5:45
5:50
6:05
Afisz kulturalnymagazyn kulturalny
Program, którego celem jest popularyzacja artystów, trendów we współczesnej kulturze oraz inicjowanie dyskusji wokół aktualnych problemów.
6:15
Teledyski: Brass Federacja - My Lionmagazyn muzyczny
- 7:00Między nami cały świat - Millenium Docs Against Gravity 2025
reportaż
Hasło tegorocznej edycji festiwalu odnosiło się do poczucia wspólnoty. Filmowym podróżom towarzyszyły spotkania z twórcami i bohaterami oraz debaty dotyczące tematów zaprezentowanych na ekranie.
- 7:30Tamte lata, tamte dni: Alicja Majewska
magazyn kulturalny
Popularna piosenkarka, Alicja Majewska, opowie o swoim dzieciństwie.
- 8:10Podróże z historią: Owczym pędem (23)
serial dokumentalny
W prostej i przystępnej formie prowadzący Radosław Kotarski opowie o życiu w dawnej Polsce. Widzowie dowiedzą się, jak mieszkali Słowianie, a także poznają budowę średniowiecznej latarni.
8:50
Dobry tytułmagazyn kulturalny
Magazyn poświęcony książkom. Znajdą się w nim segmenty: "Poczytaj mi tato", "Co tydzień jeden wiersz", recenzencki i Bookstagram/BookTok, w którym młodzi czytelnicy opowiedzą o tym, co ich interesuje.
- 9:35C.K. Dezerterzy (2-ost.)
komedia, Polska/Węgry 1985
Ciąg dalszy perypetii uciekinierów z austro-węgierskiego garnizonu.
11:00
Noce i dnie: Ojcowie i dzieci (9/12)serial obyczajowy
Ekranizacja powieści Marii Dąbrowskiej o losach ziemiaństwa przełomu XIX i XX wieku z kreacjami Jadwigi Barańskiej i Jerzego Bińczyckiego.
- 12:05Reżyserzy: John Huston (2/10)
serial dokumentalny
Opowieść o legendarnych twórcach, którzy zmienili oblicze kinematografii. Widzowie poznają fakty z życia takich ikon jak Billy Wilder czy Sam Peckinpah.
13:05
Portrety: Jan Łosakiewiczprogram kulturalny
Rozmowy z artystami reprezentującymi świat tańca i muzyki. Bohaterami odcinków będą m.in. Jerzy Artysz i Przemysław Śliwa. Głównym motywem cyklu etiud są wspomnienia z czasów aktywności artystycznej.
13:25
Tygodnik kulturalnymagazyn kulturalny
Podsumowanie najważniejszych wydarzeń kulturalnych i artystycznych tygodnia.
- 14:15Antoine De Saint-Exupéry. Ostatni romantyk
film dokumentalny, Francja 2016
Biograficzna opowieść o znanym na całym świecie autorze "Małego Księcia" - powiastki filozoficznej dla dzieci i dorosłych, która wciąż jest jedną z najchętniej czytanych książek.
15:25
Hogo-fogo Homolkakomedia obyczajowa, Czechosłowacja 1970
Rodzina Homolków niechętnie odwiedza na wsi pradziadka, który przeczuwa swoją śmierć. Staruszek znika... Kontynuacja komedii "Straszne skutki awarii telewizora".
16:55
Noce i dnie: Rodzimy się, umieramy, a życia wciąż wystarcza... (10/12)serial obyczajowy
Ekranizacja powieści Marii Dąbrowskiej o losach ziemiaństwa przełomu XIX i XX wieku z kreacjami Jadwigi Barańskiej i Jerzego Bińczyckiego.
- 18:0520 x 20 lat TVP Kultura: Józef Wilkoń
cykl felietonów
Program poświęcony laureatom Nagrody Gwarancje Kultury stworzony, by celebrować dwudziestolecie stacji. Twórcy przypominają znaczące postaci polskiej kultury nagrodzone w różnych dziedzinach.
18:40
Wstęp wolny!magazyn aktualności kulturalnych
Magazyn informacyjno-reportażowy relacjonujący najważniejsze wydarzenia kulturalne. Prowadzi Monika Richardson.
- 19:00Gala Grand Press Photo
widowisko
Transmisja z finału 21. edycji Grand Press Photo. Jury pod przewodnictwem ubiegłorocznego laureata Mohammeda Salema oceniać będzie zdjęcia wykonane między 1 kwietnia 2024 roku a 31 marca 2025 roku.
21:00
Czwartkowy klub filmowy: Wstęp do filmu "1917"magazyn filmowy
Łukasz Jasina rozmawia z krytykiem filmowym Łukaszem Adamskim o dziełach, które zapisały się w historii kinematografii.
21:15
Hala odlotów (41)talk-show
Nowa odsłona programu Katarzyny Janowskiej, poświęconego tematyce społeczno-kulturalnej i psychologicznej. Prowadząca rozmawia z gośćmi o nowych obyczajach i zachowaniach w przestrzeni publicznej.
22:20
Czwartkowy klub filmowy: 1917dramat wojenny, Chiny/Kanada/USA/Wielka Brytania/Indie/Hiszpania 2019
Dwaj żołnierze dostają ważne zadanie. Od nich zależy życie towarzyszy broni.
0:30
Panorama kina polskiego: Wilkołakhorror, Niemcy/Holandia/Polska 2018
Po wyzwoleniu obozu koncentracyjnego grupa dzieci zamieszkuje w opustoszałym pałacu. Zostają otoczeni przez watahę psów.
- 2:05Przez Atlantyk (6)
serial obyczajowy
Rok 1940. Norweska księżniczka Märtha (Sofia Helin) i jej dzieci znajdują schronienie w Białym Domu. Jej znajomość z prezydentem Rooseveltem (Kyle MacLachlan) przeradza się w uczucie.
3:20
Rawa Blues Silesian Sound: Śląskie Brzmieniekoncert
Przypomnienie koncertu, w trakcie którego wystąpili: Marek McCarron Motyka, Grzegorz Kapołka Trio oraz zespół Krzak Legacy.
- 4:30Zona limite - Borderland
film dokumentalny, Włochy 2021
Życie i twórczość Eugenia Barba, włoskiego reżysera teatralnego i dramatopisarza, założyciela i kierownika Odin Teatret w Oslo.
5:50
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI
Telewizja TVP Kultura
TVP Kultura to tematyczny kanał Telewizji Polskiej w całości poświęcony szeroko rozumianej kulturze. Stacja przeznaczona jest dla widzów w każdym wieku. Oferta programowa obejmuje wszystkie jej dziedziny – sztukę, teatr, muzykę, film i literaturę. Ramówka składa się z pozycji klasycznych i dzieł twórców współczesnych. Nie brakuje produkcji własnych stacji. Na antenie telewizji TVP Kultura prezentowane są m.in. felietony i magazyny kulturalne, seriale różnego gatunku, filmy krótko- i długometrażowe, cykle dokumentalne, widowiska Teatru Telewizji czy relacje z koncertów, spektakli i wydarzeń kulturalnych. Programy nadawane są w formacie 16:9 w jakości HD.
Historia telewizji TVP Kultura
Telewizja TVP Kultura to pierwszy tematyczny kanał Telewizji Polskiej. Stacja wystartowała 24 kwietnia 2005 roku o godzinie 17:00. Pieczę nad TVP Kultura jako pierwsi sprawowali Jerzy Kapuściński i Jacek Weksler. Obecnie pełni ją Kalina Cyz. Na przestrzeni lat, telewizja TVP Kultura honorowana była licznymi wyróżnieniami. Stacja sama również przyznaje nagrody. „Gwarancje Kultury” wręczane są co roku wybitnym twórcom kultury polskiej.
W początkowym okresie nadawania stacja odnotowała bardzo niską oglądalność, co było efektem konfliktu TVP z operatorami telewizji kablowej, którzy nie zgodzili się na warunki przez nią proponowane. Spór zażegnano w roku 2005. Zawarcie porozumienia z Polską Izbą Komunikacji Elektronicznej sprawiło, że telewizja TVP Kultura zaczęła docierać do ponad 4 milionów użytkowników. Początkowo stacja dostępna była na MUX-3 w wersji SD. Od 2019 roku można ją oglądać wyłącznie w jakości HD na MUX-8. W 2020 roku rozpoczęto testowe nadawanie TVP Kultura w jakości HD na MUX-5 przy pomocy nadajników DVB-T2.
Telewizja TVP Kultura nadaje od godziny 7:00. Na antenie widzowie mogą oglądać m.in. filmy i seriale różnego gatunku, magazyny kulturalne („Informacje kulturalne”), muzyczne („Teledyski”), o książkach („Chuligan literacki”), programy publicystyczne („ Słowobranie ”), felietony („Mój czas”), cykle dokumentalne („Rok 2020”), reportaże („Szlakiem miejsc niezwykłych”), widowiska, koncerty czy spektakle.
Siedziba telewizji TVP Kultura mieści się przy ul. Woronicza 17 w Warszawie. Od początku nadawania, o identyfikację wizualną stacji dbają uznani artyści. Na przestrzeni lat TVP Kultura tylko raz zmieniła swoje logo. Pierwsze, składające się z logo TVP i napisu „KULTURA” na czarnym tle, zostało zastąpione w kwietniu 2015. Zmiany w logo objęty kolor tła logo TVP (z czarnego na różowe) i font wyrazu „KULTURA”. Przybrał on formę stylizowaną i kolor czarny z różową literą „R”.
Gdzie można oglądać telewizję TVP Kultura?
Telewizja TVP Kultura dostępna jest na platformach satelitarnych, w sieciach kablowych i naziemnej telewizji cyfrowej na MUX-8 i testowo na MUX-5. Kanał można oglądać również na platformie TVP VOD.
Stacje telewizyjne powiązane z TVP Kultura
TVP Kultura wchodzi w skład grupy kanałów Telewizji Polskiej. Niektóre jej programy można zobaczyć również w ofercie innych stacji tego nadawcy - TVP 1, TVP 2 czy TVP Dokument.
Więcej o telewizji TVP Kultura
Aktualności, informacje na temat programów czy zapowiedzi publikowane są na bieżąco na oficjalnej stronie www.tvpkultura.tvp.pl. Newsy związane z telewizją TVP Kultura można śledzić również na jej profilach popularnych serwisach – Facebooku, Twitterze, Instagramie i YouTube.