- 0:05Klub Jazzowy: Adam Bałdych & Helge Lien
koncert
Cykl audycji będących połączeniem sesji nagraniowych z rozmowami dziennikarzy Polskiego Radia. W programie znajdzie się prezentacja środowiska jazzowego w Polsce, młodych artystów oraz ich dokonań.
1:20
Kino nocne: Garsonierakomedia obyczajowa, USA 1960
Nowy Jork. Baxter udostępnia mieszkanie przełożonym na schadzki. Nieoczekiwanie zakochuje się w przyjaciółce szefa.
3:40
Więcej niż fikcja: Patricia Highsmith, mistrzyni kryminałufilm dokumentalny, Niemcy/Szwajcaria/Wielka Brytania 2022
Opowieść o pisarce oparta na jej niepublikowanych pamiętnikach, których tematem są poszukiwania tożsamości i życie miłosne. Bliscy, jej własne wypowiedzi i materiały archiwalne rysują portret autorki.
4:40
Przed ekranem (59)magazyn
Cykl prezentujący najciekawsze propozycje programowe. Twórcy opowiedzą o interesujących wydarzeniach, spotkają się również z osobowościami świata muzyki, sztuki, kultury czy sportu.
4:55
Teledyski: Arek Kłusowski - Najsmutniejszy człowiek światamagazyn muzyczny
5:45
5:45
6:05
Afisz kulturalnymagazyn kulturalny
Program, którego celem jest popularyzacja artystów, trendów we współczesnej kulturze oraz inicjowanie dyskusji wokół aktualnych problemów.
- 6:15
7:00
Tamte lata, tamte dni: Marta Lipińskamagazyn kulturalny
Aktorka filmowa i teatralna Marta Lipińska opowiada o doświadczeniach, które w istotny sposób wpłynęły na jej życie i drogę twórczą. Wspomina swoje dzieciństwo.
7:35
Podróże z historią: Żyć jak Słowianin (6)serial dokumentalny
W prostej i przystępnej formie prowadzący Radosław Kotarski opowie o życiu w dawnej Polsce. Widzowie dowiedzą się, jak mieszkali Słowianie, a także poznają budowę średniowiecznej latarni.
8:20
Księga przestrzeni: Bazar wkłada fasadę (7)magazyn kulturalny
Omówienie architektury współczesnych sklepów. Eksperci tłumaczą, kiedy domy towarowe zyskały miano galerii handlowych. Przedstawiają ewolucję bezkształtnego baraku do budynku z przemyślaną formą.
9:00
Blisko, coraz bliżej: Jest dla kogo żyć. Rok 1863 (1/19)serial obyczajowy
Śląsk, lata 1863-1945. Serial opowiada o losach rodziny Pasterników mieszkających we wsi Wielowice pod Pszczyną. Niedaleko od osady przebiega granica trzech zaborów. Głową rodziny jest Franciszek (Franciszek Pieczka). Mężczyzna jest prawdziwym patriarchą rodu - decyduje o przyszłości dzieci i podejmuje najważniejsze decyzje dotyczące rodziny.
10:25
- 12:00The Sound of New York - Dźwięk Nowego Jorku: Mark Turner (5)
serial dokumentalny
Dokument przedstawiający najbardziej interesujących muzyków jazzowych z Nowego Jorku.
- 12:45Skarb Jagiellonów. Polskie dzieje arrasami tkane
film dokumentalny, Polska 2022
Autorzy przedstawiają dzieje Polski przez pryzmat losów słynnej kolekcji wawelskich arrasów. Przywołują słynne postacie i przełomowe wydarzenia historyczne od połowy XVI wieku aż do współczesności.
- 13:55Rawhide 2: Incydent w Cienistej Dolinie (10)
serial przygodowy
15:00
Zielone kasztanyfilm obyczajowy, Polska 1985
Nastoletni Marek nie zostaje przyjęty do drużyny piłkarskiej. Postanawia się zemścić na trenerze.
16:35
Blisko, coraz bliżej: Przyjadę na ślub. Rok 1870 (2/19)serial obyczajowy
Śląsk, lata 1863-1945. Serial opowiada o losach rodziny Pasterników mieszkających we wsi Wielowice pod Pszczyną. Niedaleko od osady przebiega granica trzech zaborów. Głową rodziny jest Franciszek (Franciszek Pieczka). Mężczyzna jest prawdziwym patriarchą rodu - decyduje o przyszłości dzieci i podejmuje najważniejsze decyzje dotyczące rodziny.
- 18:0520 x 20 lat TVP Kultura: Agata Szymczewska
cykl felietonów
Program poświęcony laureatom Nagrody Gwarancje Kultury stworzony, by celebrować dwudziestolecie stacji. Twórcy przypominają znaczące postaci polskiej kultury nagrodzone w różnych dziedzinach.
18:35
Portrety: Alicja Haszczakmagazyn kulturalny
W odcinku przedstawiono postać Alicji Haszczak, choreografki wyróżniającej się jako znawczyni folkloru tanecznego regionu Rzeszowszczyzny.
18:50
John Huston. Na własnych zasadachfilm dokumentalny, Francja 2021
Artystyczna i życiowa droga Johna Hustona. Zadebiutował jako reżyser i scenarzysta 'Sokoła maltańskiego'. Kolejne filmy ugruntowały jego pozycję w Hollywood, gdzie zyskał opinię buntownika.
- 20:00Teatr Telewizji: Czy to jest miłość?
spektakl teatralny
Kobieta w średnim wieku i jej niewierny mąż postanawiają się rozwieść. Ich przytłoczona sytuacją córka ucieka z domu. Gdy przez przypadek cała rodzina spotyka się ponownie, dochodzi do ważnej rozmowy.
21:25
Lekkie obyczaje: Papierowy księżyckomediodramat, USA 1973
Oszust Moses po pogrzebie matki 9-letniej Addie ma ją odwieźć do ciotki. Odkrywa, że dziecko ułatwi mu przekręty.
23:15
Tamte lata, tamte dni: Andrzej Titkowmagazyn kulturalny
Marta Perchuć-Burzyńska rozmawia z twórcą filmów dokumentalnych, scenarzystą i poetą. Andrzej Titkow wspomina swoje dzieciństwo, studia, przyjaźń z Krzysztofem Kieślowskim i początki pracy.
23:55
Loie Fuller. Obsesja światłafilm dokumentalny, USA 2023
Sylwetka pionierki tańca współczesnego, choreografki i producentki. Loie Fuller stała się ucieleśnieniem ruchu Art Nouveau. Stworzyła nowy rodzaj spektaklu i wywarła wpływ na współczesną kulturę.
1:05
Kino mistrzów: Zawodowiecwestern, Włochy/Hiszpania 1968
Spaghetti western z muzyką Ennia Morricone. Polski najemnik wikła się w meksykańską rewolucję.
3:00
- 4:40
5:15
Teledyski: Bovska - Dzwoniszmagazyn muzyczny
5:45
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI
Telewizja TVP Kultura
TVP Kultura to tematyczny kanał Telewizji Polskiej w całości poświęcony szeroko rozumianej kulturze. Stacja przeznaczona jest dla widzów w każdym wieku. Oferta programowa obejmuje wszystkie jej dziedziny – sztukę, teatr, muzykę, film i literaturę. Ramówka składa się z pozycji klasycznych i dzieł twórców współczesnych. Nie brakuje produkcji własnych stacji. Na antenie telewizji TVP Kultura prezentowane są m.in. felietony i magazyny kulturalne, seriale różnego gatunku, filmy krótko- i długometrażowe, cykle dokumentalne, widowiska Teatru Telewizji czy relacje z koncertów, spektakli i wydarzeń kulturalnych. Programy nadawane są w formacie 16:9 w jakości HD.
Historia telewizji TVP Kultura
Telewizja TVP Kultura to pierwszy tematyczny kanał Telewizji Polskiej. Stacja wystartowała 24 kwietnia 2005 roku o godzinie 17:00. Pieczę nad TVP Kultura jako pierwsi sprawowali Jerzy Kapuściński i Jacek Weksler. Obecnie pełni ją Kalina Cyz. Na przestrzeni lat, telewizja TVP Kultura honorowana była licznymi wyróżnieniami. Stacja sama również przyznaje nagrody. „Gwarancje Kultury” wręczane są co roku wybitnym twórcom kultury polskiej.
W początkowym okresie nadawania stacja odnotowała bardzo niską oglądalność, co było efektem konfliktu TVP z operatorami telewizji kablowej, którzy nie zgodzili się na warunki przez nią proponowane. Spór zażegnano w roku 2005. Zawarcie porozumienia z Polską Izbą Komunikacji Elektronicznej sprawiło, że telewizja TVP Kultura zaczęła docierać do ponad 4 milionów użytkowników. Początkowo stacja dostępna była na MUX-3 w wersji SD. Od 2019 roku można ją oglądać wyłącznie w jakości HD na MUX-8. W 2020 roku rozpoczęto testowe nadawanie TVP Kultura w jakości HD na MUX-5 przy pomocy nadajników DVB-T2.
Telewizja TVP Kultura nadaje od godziny 7:00. Na antenie widzowie mogą oglądać m.in. filmy i seriale różnego gatunku, magazyny kulturalne („Informacje kulturalne”), muzyczne („Teledyski”), o książkach („Chuligan literacki”), programy publicystyczne („ Słowobranie ”), felietony („Mój czas”), cykle dokumentalne („Rok 2020”), reportaże („Szlakiem miejsc niezwykłych”), widowiska, koncerty czy spektakle.
Siedziba telewizji TVP Kultura mieści się przy ul. Woronicza 17 w Warszawie. Od początku nadawania, o identyfikację wizualną stacji dbają uznani artyści. Na przestrzeni lat TVP Kultura tylko raz zmieniła swoje logo. Pierwsze, składające się z logo TVP i napisu „KULTURA” na czarnym tle, zostało zastąpione w kwietniu 2015. Zmiany w logo objęty kolor tła logo TVP (z czarnego na różowe) i font wyrazu „KULTURA”. Przybrał on formę stylizowaną i kolor czarny z różową literą „R”.
Gdzie można oglądać telewizję TVP Kultura?
Telewizja TVP Kultura dostępna jest na platformach satelitarnych, w sieciach kablowych i naziemnej telewizji cyfrowej na MUX-8 i testowo na MUX-5. Kanał można oglądać również na platformie TVP VOD.
Stacje telewizyjne powiązane z TVP Kultura
TVP Kultura wchodzi w skład grupy kanałów Telewizji Polskiej. Niektóre jej programy można zobaczyć również w ofercie innych stacji tego nadawcy - TVP 1, TVP 2 czy TVP Dokument.
Więcej o telewizji TVP Kultura
Aktualności, informacje na temat programów czy zapowiedzi publikowane są na bieżąco na oficjalnej stronie www.tvpkultura.tvp.pl. Newsy związane z telewizją TVP Kultura można śledzić również na jej profilach popularnych serwisach – Facebooku, Twitterze, Instagramie i YouTube.