Sensacje XX wieku: Pięciu wspaniałych

Sensacje XX wieku: Pięciu wspaniałych

program historyczny Polska 1996   od 12 lat
W skrócie:Program przedstawia informacje o działalności radzieckiego szpiega Kima Philby'ego oraz okoliczności ucieczki z ZSRR Aleksandra Orłowa - funkcjonariusza radzieckich służb bezpieczeństwa.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Twórca serii - dziennikarz i popularyzator historii Bogusław Wołoszański - odkrywa tajemnice związane z ważnymi wydarzeniami XX wieku. Dokonuje szczegółowej rekonstrukcji zdarzeń, aby krok po kroku dojść do zaskakujących wniosków. W jego opowieściach wydarzenia historyczne nie składają się z suchych faktów. Dzieje świata tworzą ludzie i okoliczności, często pomijane w oficjalnych wersjach wydarzeń. Spora część cyklu poświęcona jest II wojnie światowej. Ukazuje kulisy m.in. przechwycenia akt polskiego wywiadu przez Abwehrę, historię Mata Hari i radzieckiego agenta Nikołaja Kuzniecowa, a także okoliczności śmierci Hitlera.

Program przedstawia ujawnione dotąd informacje o działalności niezwykle groźnego radzieckiego szpiega Kima Philby'ego oraz okoliczności ucieczki z ZSRR Aleksandra Orłowa - wysokiego funkcjonariusza radzieckich służb bezpieczeństwa. Orłow opuścił socjalistyczną ojczyznę, by starać się o azyl w USA. Najprawdopodobniej ujawnił Amerykanom informacje dotyczące działalności Kima Philby'ego i jego czterech współpracowników (m.in. Gaya Burgessa i Anthony'ego Blunta) na terenie Wielkiej Brytanii. Owi młodzieńcy z szacownych angielskich rodzin mieli być szczerze oddani ideom komunizmu.

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także