Sensacje XX wieku: Bitwa pod Mokrą - siła kawalerii

Sensacje XX wieku: Bitwa pod Mokrą - siła kawalerii

program historyczny Polska 2004   od 12 lat
Występują:Krzysztof Dracz, Rafał Mohr, Radosław Pazura, Dorota Deląg
Reżyseria:Adek Drabiński
W skrócie:Rekonstrukcja jednego z nielicznych militarnych zwycięstw polskich żołnierzy we wrześniu 1939. Pod Mokrą najeźdźcy ponieśli dotkliwą klęskę.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Twórca serii - dziennikarz i popularyzator historii Bogusław Wołoszański - odkrywa tajemnice związane z ważnymi wydarzeniami XX wieku. Dokonuje szczegółowej rekonstrukcji zdarzeń, aby krok po kroku dojść do zaskakujących wniosków. W jego opowieściach wydarzenia historyczne nie składają się z suchych faktów. Dzieje świata tworzą ludzie i okoliczności, często pomijane w oficjalnych wersjach wydarzeń. Spora część cyklu poświęcona jest II wojnie światowej. Ukazuje kulisy m.in. przechwycenia akt polskiego wywiadu przez Abwehrę, historię Mata Hari i radzieckiego agenta Nikołaja Kuzniecowa, a także okoliczności śmierci Hitlera.

Widowisko przedstawia jedno z nielicznych militarnych zwycięstw odniesionych przez polskich żołnierzy we wrześniu 1939 roku. W okolicach wsi Mokra Wołyńska Brygada Kawalerii pod dowództwem pułkownika Juliana Filipowicza spotkała się z 4. Dywizją Pancerną generała Reinhardta. Najeźdźcom została zadana dotkliwa klęska. Polacy zniszczyli kilkadziesiąt wozów pancernych i powstrzymali natarcie wielokrotnie silniejszego i lepiej uzbrojonego przeciwnika.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także