Sensacje XX wieku: Kutrzeba, część 2
| Występują: | Jerzy Grałek, Krzysztof Gordon, Piotr Garlicki, Henryk Talar |
|---|---|
| Reżyseria: | Adek Drabiński |
| W skrócie: | Od 3 września 1939 roku - armia 'Poznań' cofała się w stronę Warszawy, aby zająć pozycje obronne za Wisłą. |
Oglądaj w telewizji
| Data | Godzina | Stacja |
| sobota, 8 sierpnia za 14 dni |
0:45 | TVP Historia 2 (z napisami) |
| sobota, 8 sierpnia za 14 dni |
1:10 | TVP Historia (z napisami) |
Opis
Twórca serii - dziennikarz i popularyzator historii Bogusław Wołoszański - odkrywa tajemnice związane z ważnymi wydarzeniami XX wieku. Dokonuje szczegółowej rekonstrukcji zdarzeń, aby krok po kroku dojść do zaskakujących wniosków. W jego opowieściach wydarzenia historyczne nie składają się z suchych faktów. Dzieje świata tworzą ludzie i okoliczności, często pomijane w oficjalnych wersjach wydarzeń. Spora część cyklu poświęcona jest II wojnie światowej. Ukazuje kulisy m.in. przechwycenia akt polskiego wywiadu przez Abwehrę, historię Mata Hari i radzieckiego agenta Nikołaja Kuzniecowa, a także okoliczności śmierci Hitlera.
Podczas gdy niemieckie siły zbrojne nacierały na Warszawę od północy i południa oraz spychały pobite i wykrwawione polskie wojska, armia "Poznań" - nie atakowana przez przeciwników - zachowała pełną formę. Marszałek Rydz-Śmigły odrzucił bowiem propozycję dowódcy tego wojskowego zgrupowania, generała Tadeusza Kutrzeby, aby uderzyć w bok niemieckiej 8. armii. Od 3 września 1939 roku - zgodnie z rozkazami - armia "Poznań" cofała się z Wielkopolski w stronę Warszawy, aby zająć pozycje obronne za Wisłą.
Występują (pokaż wszystkich)
-
Jerzy Grałek
jako gen. Tadeusz Kutrzeba -
Krzysztof Gordon
jako płk. Lityński -
Piotr Garlicki
jako gen. Johannes Blaskowitz -
Henryk Talar
jako gen. Felder -
Janusz Bukowski
jako gen. Stachiewicz -
Krzysztof Stawowy
jako pilot Tarczński -
Andrzej Golejewski
jako sierżant Franz Koschke -
Paweł Sanakiewicz
jako major Rewerowski -
Andrzej Fedorowicz
jako gen. Gerd von Rundstedt -
Borys Szyc
Twórcy (pokaż wszystkich)
-
Bogusław Wołoszański
gospodarz
-
Adek Drabiński
reżyseria
Zobacz także
- Sensacje XX wieku: Najwierniejszy żołnierz Hitlera (25) - program historyczny - dziś, 25 lipca 12:55
- Sensacje XX wieku: Tajemnica bunkra Hitlera (26) - program historyczny - dziś, 25 lipca 14:00 i 1 późniejsza emisja
- Sensacje XX wieku: Goering (27) - program historyczny - niedziela, 26 lipca 12:55 i 1 późniejsza emisja
- Sensacje XX wieku: Najwyższa stawka - program historyczny - poniedziałek, 27 lipca 15:30 i 1 późniejsza emisja
- Sensacje XX wieku: Czerwona Orkiestra - program historyczny - poniedziałek, 27 lipca 16:25 i 1 późniejsza emisja
- Sensacje XX wieku: Zabójcy (28) - program historyczny - poniedziałek, 27 lipca 16:40 i 1 późniejsza emisja
- Sensacje XX wieku: Zamach na Lenina - program historyczny - poniedziałek, 27 lipca 17:25 i 3 późniejsze emisje
- Sensacje XX wieku: Tajemnica Heinricha Himmlera - program historyczny - poniedziałek, 27 lipca 23:15 i 1 późniejsza emisja
- Sensacje XX wieku: Bunkier, część 1 - program historyczny - noc pon./wt., 27 na 28 lipca 0:10 i 1 późniejsza emisja
- Sensacje XX wieku: Bunkier, część 2 - program historyczny - noc pon./wt., 27 na 28 lipca 0:35 i 1 późniejsza emisja
