Komediantka (4/9)

Komediantka

odc. 4/9

serial obyczajowy Polska 1987   od 12 lat
Występują:Małgorzata Pieczyńska, Bogumił Antczak, Mariusz Benoit, Adrianna Biedrzyńska
Reżyseria:Jerzy Sztwiertnia
W skrócie:Janka czeka na pierwszą gażę. Podczas występu tańczy kankana i spostrzega Grzesikiewicza. Ten, rzuca jej pod nogi kwiaty. Rozpoczynają się próby do nowej sztuki - Orłowska dostaje rolę.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Początek XX wieku. Naczelnik stacji kolejowej w Bukowcu, pan Orłowski, sam wychowuje swoją córkę, Jankę (Małgorzata Pieczyńska). Dziewczyna jest znudzona życiem na prowincji, a jedyną dla niej pociechą są występy w amatorskim teatrze. Niebawem oświadcza się jej Andrzej Grzesikiewicz, jednak ku zdziwieniu wszystkich dziewczyna odrzuca oświadczyny i wyjeżdża do Warszawy, aby zostać prawdziwą aktorką. Scenariusz serialu oparty jest na dwóch powieściach Reymonta, "Komediantce" i "Fermentach".

W tym odcinku

Janka ma coraz mniej pieniędzy i z niecierpliwością czeka na pierwszą gażę. W Warszawie zjawia się Grzesikiewicz, który opowiada Orłowskiej o złym stanie zdrowia jej ojca. Kobieta jednak wciąż pamięta, jak ojciec wypędził ją z domu i nie zamierza do niego wracać. Podczas występu Janka tańczy kankana i spostrzega na widowni Grzesikiewicza. Ten, zachwycony tańcem, rzuca kobiecie pod nogi kwiaty, a ona wybiega zawstydzona z teatru. Rozpoczynają się próby do sztuki znajomego dramaturga. Orłowska dostaje epizodyczną rolę w przedstawieniu, co ją bardzo cieszy. Mężczyźni są coraz bardziej oczarowani urodą Janki. Kotlicki zakłada się z Niedzielskim o to, który pierwszy zdobędzie jej względy. Orłowska jednak nie chce się z nikim wiązać.

Występują (pokaż wszystkich)

Zobacz także