Kariera Nikodema Dyzmy (4/7)

Kariera Nikodema Dyzmy

odc. 4/7

serial obyczajowy Polska 1980   od 12 lat
Występują:Bronisław Pawlik, Grażyna Barszczewska, Roman Wilhelmi, Izabela Trojanowska
Reżyseria:Jan Rybkowski, Marek Nowicki
W skrócie:Właściciele Koborowa z radością witają nowego administratora. Nikodem jest dumny z załatwienia przydziału drewna dla ich tartaków.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Warszawa, lat dwudziestych XX wieku. Czasy wielkiego kryzysu. Bezrobotny Nikodem Dyzma (Roman Wilhelmi), prowincjusz z kresów, przyjeżdża do Warszawy, gdzie zamierza zdobyć posadę fordansera. Dzięki niezwykłemu zbiegowi okoliczności w jego ręce trafia zaproszenie na raut, na którym poznaje ówczesną śmietankę towarzyską stolicy. Dzięki wysoko postawionym znajomym Dyzma w krótkim czasie robi w Warszawie oszałamiającą karierę. Na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza pod tym samym tytułem.

W tym odcinku

Właściciele Koborowa witają swojego nowego administratora z wielką radością i szacunkiem. Nikodem Dyzma jest dumny, że udało mu się tak trafnie rozwiązać problem przydziału drewna dla tutejszych tartaków. Przestaje się obawiać utraty posady u Kunickich. Martwi go jedynie Kasia, która jest coraz bardziej zazdrosna o panią Ninę. Wkrótce jednak ojciec wysyła ją za granicę. Niebawem Dyzma otrzymuje telegram od premiera, który prosi go o przybycie do Warszawy. Proponuje Nikodemowi prezesurę Banku Zbożowego. Tymczasem na wieść o odejściu Dyzmy Kunicki usilnie prosi pracownika, aby nie opuszczał stanowiska administratora Koborowa.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także