Kariera Nikodema Dyzmy (2/7)

Kariera Nikodema Dyzmy

odc. 2/7

serial obyczajowy Polska 1980   od 12 lat
Występują:Grażyna Barszczewska, Roman Wilhelmi, Izabela Trojanowska, Bronisław Pawlik
Reżyseria:Jan Rybkowski, Marek Nowicki
W skrócie:Nikodem Dyzma przybywa do Koborowa, majątku Kunickich. Pani Nina widzi w nowym administratorze światowca. Nikodem poznaje jej brata.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Warszawa, lat dwudziestych XX wieku. Czasy wielkiego kryzysu. Bezrobotny Nikodem Dyzma (Roman Wilhelmi), prowincjusz z kresów, przyjeżdża do Warszawy, gdzie zamierza zdobyć posadę fordansera. Dzięki niezwykłemu zbiegowi okoliczności w jego ręce trafia zaproszenie na raut, na którym poznaje ówczesną śmietankę towarzyską stolicy. Dzięki wysoko postawionym znajomym Dyzma w krótkim czasie robi w Warszawie oszałamiającą karierę. Na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza pod tym samym tytułem.

W tym odcinku

Nikodem Dyzma przyjeżdża do Koborowa, majątku państwa Kunickich. Gospodyni - pani Nina - widzi w nowym administratorze prawdziwego światowca i nie dostrzega jego złych manier. Tymczasem Nikodem gorliwie pracuje nad sobą i stara się zatuszować wszystkie widoczne braki dobrego wychowania. Nocami uczy się i wertuje księgi gospodarcze. Pewnego dnia poznaje brata Niny, szalonego hrabiego Żorża Ponimirskiego, który wyjawia mu sposób, w jaki Kunicki wszedł w posiadanie majątku swojej żony. Tymczasem Kunicki zleca Dyzmie, żeby udał się do Warszawy i dzięki swoim znajomościom załatwił u ministra rolnictwa przydział drewna dla koborowskich tartaków.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także