II wojna światowa: cena imperium: Operacja Overlord (10)

II wojna światowa: cena imperium: Operacja Overlord (10)

(World War II: The Price of Empire: Overlord)

serial dokumentalny Wielka Brytania 2015
W skrócie:Niemcy wycofują z Rosji. Eisenhower, dowódca sił alianckich w Maroku, łączy siły z północnoafrykańskimi wojskami gen. Montgomery'ego. Wojna na Pacyfiku przesuwa się na wyspy Saipan i Guam.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Opowieść o dwóch konfliktach zbrojnych prowadzonych w tym samym czasie na przeciwnych krańcach globu. Walki w Europie, świecie Zachodu i na Dalekim Wschodzie przeciw Japonii ustaliły na długo nowy porządek. I wojna światowa zakończyła erę kolonizacji. Państwa europejskie straciły dominację w Azji i Afryce. Przemiany dały początek powstaniu nowych imperiów na odległych kontynentach. We wrześniu 1939 r. Hitler dokonał inwazji na Polskę. Europa pogrążyła się w konflikcie na wiele lat. Alianci walczyli z państwami Osi. Po drugiej stronie Ziemi od 7 lat toczono batalie przeciwko japońskiej ekspansji. W serialu nie zabraknie zdjęć z kronik filmowych i komentarzy polityków oraz ekspertów.

W tym odcinku

Niemcy zaczynają się wycofywać z Rosji. Eisenhower, dowódca sił alianckich w Maroku, łączy siły z północnoafrykańskimi wojskami gen. Montgomery'ego. Po inwazji na Włochy następuje upadek Rzymu. Wojna na Pacyfiku przesuwa się na wyspy Saipan i Guam. Najbardziej jednak kluczowym wydarzeniem jest otwarcie drugiego frontu w Europie. 6 czerwca 1944 roku zaczyna się operacja Overlord. Alianci przeprowadzają akcję desantową na plażach Normandii. Charles de Gaulle prowadzi Francuzów do zwycięstwa.

Zobacz także