Ewa gotuje (294)

Ewa gotuje (294)

magazyn kulinarny Polska 2017   od 7 lat
W skrócie:Prowadząca prezentuje potrawy kuchni austro-węgierskiej. Zaczyna od madziarskiej zupy gulaszowej. Jako danie główne poda przysmak kuchni austriackiej - knedle z kiszoną kapustą, grzybami i morelami.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Ewa Wachowicz prezentuje przepisy zainspirowane kuchnią z różnych zakątków świata, a także odkrywa uroki rodzimych potraw. Smaczne, elegancko podane dania, które proponuje, są szybkie w przygotowaniu i skomponowane z powszechnie dostępnych składników. Prowadząca podpowie również, jak pięknie nakryć stół. Jej kuchnię odwiedzą goście specjalni - autorzy ciekawych przepisów i laureaci konkursu na najlepszą recepturę.

Prowadząca zabierze widzów w kulinarną podróż, której kolejne przystanki wyznaczą potrawy kuchni austro-węgierskiej. Zacznie od tradycyjnej, madziarskiej, bardzo pożywnej zupy gulaszowej. Na danie główne zrobi przysmak kuchni austriackiej - knedle z kiszoną kapustą, suszonymi grzybami i morelami. Przygotuje też konfiturę z czerwonej cebuli. Natomiast na deser upiecze Apfelstrudel, czyli bardzo cienkie ciasto z nadzieniem jabłkowym.

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także