
TVP Historia 2Program TV na Środa 30.07.2025
- 7:00Był taki dzień: 30 lipca
felieton, Polska
30 lipca 1894 roku wynaleziono płatki śniadaniowe. W 1967 roku zmarł Aleksander Wat. W 1980 roku Władysław Kozakiewicz pokazał swój gest. W 1988 roku powstało radio Ruiny Sztuki.
7:04
Szlakiem lubelskich sztetli: Kazimierz Dolnycykl reportaży
Szczegóły codziennego życia ludności żydowskiej Lubelszczyzny. Mieszkali oni w miasteczkach, zwanych sztetlami, gdzie stanowili liczebną większość, i kultywowali tradycyjną obyczajowość żydowską.
7:10
Ex LibrisProgram poświęcony książkom historycznym. Twórcy magazynu prezentują najciekawsze pozycje i przedstawiają sylwetki autorów.
7:30
Przeprowadzki: Sejf 1. Pułku Szwoleżerów (9/10)serial obyczajowy
Akcja serialu toczy się na przestrzeni stu lat - do roku 2000. Każdy odcinek opowiada o przeprowadzce i zagubionym podczas niej przedmiocie.
8:25
Lena na Bałkanach: Muzyka (6)cykl reportaży
Bałkańska muzyka łączy folk, punk, jazz i hip-hop. Wśród znanych zespołów są kapela Gorana Bregovica i No Smoking Orchestra. Lena uczy się gry na dudach w Bułgarii i próbuje tańca derwiszy.
8:45
W kotle historii: Nihil novi? A jednak. Statut Łaskiego i konstytucjamagazyn kulinarny
Tym razem będzie mowa o dokumencie uchwalonym w Radomiu w 1505 r. Sam akt prawny, ograniczający władzę króla i dopuszczający do podejmowania decyzji Izbę Poselską, okazał się przełomowy.
- 9:10Historia Polski: Kultura, Giedroyć i inni
film dokumentalny, Polska 2020
Opowieść o Jerzym Giedroyciu i fenomenie, jakim jest założony przez niego Instytut Literacki. Ważną rolę odgrywają inscenizacje, które przywołują postaci głównych bohaterów i mieszkańców redakcji.
- 10:05Encyklopedia II wojny światowej: O honor Francji, część 1
serial dokumentalny
Program historyczny popularyzujący wiedzę o II wojnie światowej.
10:35
Ile jest życia: Seans nie ostatni (10/12)serial obyczajowy
Serial przedstawiający powojenne losy grupy przyjaciół, którzy brali udział w powstaniu warszawskim. Akcja rozpoczyna się wiosną 1945 roku, niebawem po zakończeniu wojny i obejmuje następne dwadzieścia kilka lat. Scenariusz został oparty na powieści Romana Bratnego pod tym samym tytułem, która została wydana w 1971 roku.
11:20
Na tropie przypraw. Pikantnie i słodko: Cząbermagazyn kulinarny
Program kulturalno-kulinarny obfitujący w ciekawe historie i anegdoty związane z przyprawami. Rozmowy prowadzących połączone są z przygotowaniem potraw z użyciem różnych dodatków.
- 11:45Ponary. Nóż w serce
film dokumentalny, Polska 2016
Ponary były niegdyś miejscowością wypoczynkową zlokalizowaną 9 km od Wilna. Podczas okupacji sowieckiej, rozpoczęto tam prace nad budową lotniska. Niemcy stworzyli tam miejsce do eksterminacji Żydów.
12:40
Polacy na ratunek Żydom: Historia Zylbersztajna i Rozengartena (33)cykl reportaży
W kolejnych reportażach poznamy Polaków, którzy w czasie okupacji hitlerowskiej narażając życie swoje i swoich bliskich pomagali przeżyć osobom żydowskiego pochodzenia.
12:55
Podróże z historią: Łódź filmowa (38)serial dokumentalny
W prostej i przystępnej formie prowadzący Radosław Kotarski opowie o życiu w dawnej Polsce. Widzowie dowiedzą się, jak mieszkali Słowianie, a także poznają budowę średniowiecznej latarni.
- 13:25Yodok Stories
film dokumentalny, Polska/Norwegia 2005
Wśród północnokoreańskich uciekinierów w Seulu Andrzej Fidyk odnalazł reżysera teatralnego, którego namówił do opowieści o życiu w łagrach.
- 14:45Kobieta Ryś
film dokumentalny, Polska 2021
Historia działaczki patriotycznej i społecznej z Orawy, Józefiny Machay-Mikowej, pseudonim Ryś. Okazała się ona niezłomną żołnierką. Działała w konspiracji. Została zamordowana w 1942 roku.
- 15:30Korona królów (286)
telenowela historyczna
Ciąg dalszy opowieści o polskich monarchach. Trzecia seria skupia się na dziejach dynastii Andegawenów i Jagiellonów. Po śmierci Kazimierza Wielkiego królem Polski zostaje Ludwik Węgierski.
15:55
Poczet wielkich hetmanów: Stanisław Żółkiewski (2)program historyczny
Biografie wybitnych wodzów, którzy wsławili się swoimi dokonaniami na polach bitwy.
16:15
Sensacje XX wieku: Tragedia na pustyniprogram historyczny
Bogusław Wołoszański opowiada o operacji 'Miska ryżu', która miała miejsce 24 kwietnia 1980 r. Jej celem było uwolnienie amerykańskich zakładników więzionych w Teheranie od ponad pół roku.
16:45
Sensacje XX wieku: Bitwa o Suezprogram historyczny
Odcinek poświęcony przebiegowi wojny między Egiptem a Izraelem o Kanał Sueski. Widzowie poznają politykę zagraniczną Nasera. W programie również historia powstania Kanału Sueskiego.
- 17:10Historia Polski: Przed sierpniem był lipiec
film dokumentalny, Polska 2000
Przypomnienie protestów z 1980 r. w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego Świdnik i lubelskim węźle kolejowym. Strajki objęły później cały kraj.
- 17:35Klisze pamięci
film dokumentalny, Polska 2005
Spojrzenie na Sierpień '80 i lata następne poprzez twórczość Stanisława Markowskiego, wybitnego fotografika, poety i muzyka.
18:05
Koło historii: Był sobie raj...cykl reportaży
W Górkach Wielkich w Beskidzie Śląskim w końcu lat 30. ubiegłego wieku przy dużym wsparciu ówczesnego wojewody śląskiego Michała Grażyńskiego została wzniesiona stanica ośrodka harcerskiego.
18:25
Fake czy historia? (25)program publicystyczny
Twórcy programu zgłębiają kontrowersyjne tematy z historii XX wieku, poddając je dyskusji z udziałem ekspertów o odmiennych poglądach. Program cechuje dynamiczne tempo i intensywne 20-minutowe debaty.
19:00
Przeprowadzki: Szafa brygadiera Abramka (10-ost.)serial obyczajowy
Akcja serialu toczy się na przestrzeni stu lat - do roku 2000. Każdy odcinek opowiada o przeprowadzce i zagubionym podczas niej przedmiocie.
- 19:50Axis Mundi Karola Schayera
film dokumentalny, Polska 2023
W Katowicach w latach 30. XX wieku powstało Muzeum Śląskie. Karol Schayer stworzył niezwykłe miejsce, w którym przeszłość miała tworzyć więź z teraźniejszością i wyznaczać perspektywę na przyszłość.
21:00
Pożegnanie z Mariądramat obyczajowy, Polska 1993
Swobodna adaptacja opowiadania Tadeusza Borowskiego.
- 22:25Świadkowie nieznanych historii: Generał Anders i jego żołnierze
program historyczny
Dyskusja na temat archiwów IPN. W jaki sposób mogą być one przydatne m.in. dla badaczy historii w kontekście problemów lustracji?
22:55
Koło historii: Okruchy śmierci i życiacykl reportaży
I wojna światowa oczami 14-letniej Anny Kuklik z Dębińska, 12-letniej Elfriede Kuhry z Piły i innych osób. W reportażu wykorzystano prywatne zapisy żołnierzy.
23:40
Szerokie tory: Szkoła kadetekcykl reportaży
W Rosji działa szkoła kadecka dla dziewcząt. Ich rówieśnice bawią się lalkami, a one strzelają z pistoletu i kałasznikowa. Doskonale radzą sobie też z tańcem, śpiewem, gotowaniem i szyciem.
0:05
Sensacje XX wieku: Roman Czerniawski. Tajna graprogram historyczny
Prawdziwa historia polskiego agenta Romana Czerniawskiego pozostaje tajemnicą. Jednak pewne jest to, że działając jako agent Abwhery, przyczynił się do zwycięstwa aliantów w Normandii.
- 0:50Jaśniej i cieplej. Historia gazownictwa
film dokumentalny, Polska 2012
Opowieść o tym, jak uczono się wykorzystywać gaz do oświetlania i ogrzewania w XIX wieku.
1:30
Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii: Konfederatów dzikowskich wyprawa nad Odrę (302)magazyn historyczny
Opowieść o konfederacji dzikowieckiej, która zawiązała się w 1734 r. w Dzikowie pod Tarnobrzegiem pod przewodnictwem Adama Tarły dla poparcia Stanisława Leszczyńskiego przeciwko królowi Augustowi III.
- 1:50Encyklopedia II wojny światowej: Daleko na Wschodzie, część 2 (2)
serial dokumentalny
Program historyczny popularyzujący wiedzę o II wojnie światowej.
2:15
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI