
TVP Historia 2Program TV na Środa 23.07.2025
- 7:00Był taki dzień: 23 lipca
felieton, Polska
23 lipca 1873 malarz Gustave Courbet uciekł do Szwajcarii. W 1949 roku oddano do użytku warszawską Trasę W-Z. W 1977 roku ogłoszono amnestię dla skazanych za wydarzenia Czerwca 1976 i członków KOR.
7:04
Szlakiem lubelskich sztetli: Międzyrzeccykl reportaży
W Międzyrzecu Podlaskim pod koniec XIX wieku prawie wszystkie zakłady przemysłowe i rzemieślnicze należały do Żydów. W czasie II wojny światowej na terenie miasta okupanci utworzyli getto.
7:10
Ex LibrisProgram poświęcony książkom historycznym. Twórcy magazynu prezentują najciekawsze pozycje i przedstawiają sylwetki autorów.
7:30
Przeprowadzki: Kanapa doktora Reutta (4/10)serial obyczajowy
Akcja serialu toczy się na przestrzeni stu lat - do roku 2000. Każdy odcinek opowiada o przeprowadzce i zagubionym podczas niej przedmiocie.
8:20
Lena na Bałkanach: Adriatyk (1)cykl reportaży
Lena rozpoczyna przygodę w Albanii, gdzie Adriatyk graniczy z Morzem Jońskim. Pierwszym celem wyprawy jest wyspa Sazan, na której znajduje się opuszczona baza wojskowa - tajemnicze wymarłe miasto.
8:45
W kotle historii: Nobel dla Sienkiewicza. Egzotyczna kuchnia reporteramagazyn kulinarny
Łukasz Modelski przybliża kulinarne ciekawostki z dawnych lat. W czasie podróży do Afryki i Ameryki Henryk Sienkiewicz, jako twórca literatury faktu, nie zapominał o opisywaniu lokalnej kuchni.
- 9:10Był taki dzień: 23 lipca
felieton, Polska
23 lipca 1873 malarz Gustave Courbet uciekł do Szwajcarii. W 1949 roku oddano do użytku warszawską Trasę W-Z. W 1977 roku ogłoszono amnestię dla skazanych za wydarzenia Czerwca 1976 i członków KOR.
- 9:15Historia Polski: Dlaczego? O Stanisławie Mikołajczyku
film dokumentalny, Polska 2022
Opowieść o Stanisławie Mikołajczyku ilustrowana archiwalnymi materiałami i fabularyzowanymi scenami z udziałem aktorów. Widzowie poznają fakty z życia i działalności premiera rządu emigracyjnego.
- 10:15Encyklopedia II wojny światowej: Churchill
serial dokumentalny
Program historyczny popularyzujący wiedzę o II wojnie światowej.
10:35
Ile jest życia: Kiepskie szczęście (5/12)serial obyczajowy
Serial przedstawiający powojenne losy grupy przyjaciół, którzy brali udział w powstaniu warszawskim. Akcja rozpoczyna się wiosną 1945 roku, niebawem po zakończeniu wojny i obejmuje następne dwadzieścia kilka lat. Scenariusz został oparty na powieści Romana Bratnego pod tym samym tytułem, która została wydana w 1971 roku.
11:25
Na tropie przypraw. Pikantnie i słodko: Sólmagazyn kulinarny
Program kulturalno-kulinarny obfitujący w ciekawe historie i anegdoty związane z przyprawami. Rozmowy prowadzących połączone są z przygotowaniem potraw z użyciem różnych dodatków.
- 11:50Związek Polaków w Niemczech - Polska jest naszą matką
film dokumentalny, Polska 2022
27 sierpnia 1922 roku został założony Związek Polaków w Niemczech. W zjeździe z 1938 r. wzięło udział pięć tysięcy osób. Wówczas ogłoszone zostały słynne tezy dotyczące zachowania Polaków za granicą.
12:45
Podróże z historią: Jak smakują Kresy? (33)serial dokumentalny
W prostej i przystępnej formie prowadzący Radosław Kotarski opowie o życiu w dawnej Polsce. Widzowie dowiedzą się, jak mieszkali Słowianie, a także poznają budowę średniowiecznej latarni.
13:15
Szlakiem miejsc niezwykłych: Pomniki historii: Lublincykl reportaży
Odcinek poświęcony historycznemu zespołowi architektoniczno-urbanistycznemu w Lublinie. W VIII w. w mieście chętnie osiedlali się kupcy i rzemieślnicy - Rusini, Ormianie, Tatarzy i Żydzi.
- 13:20Cichociemni
film dokumentalny, Polska 1989
Opowieść o działalności elitarnej grupy żołnierzy, którzy byli wysyłani do okupowanej Polski w celu wzmocnienia walki podziemnej.
- 14:30Afryka mojego dzieciństwa
film dokumentalny, Polska 2009
Historie młodych Polaków zesłanych przez Stalina na Syberię. W 1942 r. na mocy układu Sikorski-Majski wyruszyli w długą drogę do Afryki...
15:20
Szlakiem lubelskich sztetli: Modliborzycecykl reportaży
Szczegóły codziennego życia ludności żydowskiej Lubelszczyzny. Mieszkali oni w miasteczkach, zwanych sztetlami, gdzie stanowili liczebną większość, i kultywowali tradycyjną obyczajowość żydowską.
- 15:30Korona królów (281)
telenowela historyczna
Ciąg dalszy opowieści o polskich monarchach. Trzecia seria skupia się na dziejach dynastii Andegawenów i Jagiellonów. Po śmierci Kazimierza Wielkiego królem Polski zostaje Ludwik Węgierski.
15:55
Poczet wielkich hetmanów: Stefan Czarniecki (4)program historyczny
Biografie wybitnych wodzów, którzy wsławili się swoimi dokonaniami na polach bitwy.
16:15
Sensacje XX wieku: Zaginione archiwa, część 1 (1)program historyczny
Odcinek poświęcony działalności polskiego wywiadu wojskowego w czasach drugiej wojny światowej.
16:40
Sensacje XX wieku: Zaginione archiwa, część 2 (2)program historyczny
Odcinek poświęcony działalności polskiego wywiadu wojskowego w czasach drugiej wojny światowej.
- 17:05Historia Polski: Nie tylko Enigma. Opowieść o służbach wywiadowczych polskiego podziemia
film dokumentalny, Polska 2019
Wywiad AK podczas II wojny światowej oceniany był przez sojuszników jako najbardziej efektywny na świecie. Przypuszcza się, że jego działalność doprowadziła do skrócenia wojny nawet o kilka lat.
17:50
Szlakiem miejsc niezwykłych: Pomniki historii: Kazimierz Dolnycykl reportaży
Kazimierz Dolny od lat nie schodzi z listy ulubionych miejsc turystów. Jego klimat tworzą nie tylko zabytki, ale też ludzie. To tu w pierwszej połowie XX wieku odbywały się słynne plenery malarskie.
- 18:00Polskie 100 lat: Ustanowienie systemu komunistycznego w Polsce
cykl dokumentalny
W latach 90. XIX wieku zaczęły kształtować się nowoczesne ruchy ideowe. W kierownictwie PPS na czoło wysunął się Józef Piłsudski. Przywódcą tajnej Ligi Narodowej został Roman Dmowski.
18:25
Fake czy historia? (24)program publicystyczny
Twórcy programu zgłębiają kontrowersyjne tematy z historii XX wieku, poddając je dyskusji z udziałem ekspertów o odmiennych poglądach. Program cechuje dynamiczne tempo i intensywne 20-minutowe debaty.
19:00
Przeprowadzki: Rondel kuchmistrza Sokołka (5/10)serial obyczajowy
Akcja serialu toczy się na przestrzeni stu lat - do roku 2000. Każdy odcinek opowiada o przeprowadzce i zagubionym podczas niej przedmiocie.
- 19:50Chłaniów 44
film dokumentalny, Polska 2021
Paradokument, będący opowieścią o wydarzeniach z 23 lipca 1944 roku, kiedy miała miejsce pacyfikacja Chłaniowa. Brali w niej udział ukraińscy rezuni, mordując 45 mieszkańców wsi.
20:35
Polacy na ratunek Żydom: Tragedia rodziny Lewickich (92)cykl reportaży
W kolejnych reportażach poznamy Polaków, którzy w czasie okupacji hitlerowskiej narażając życie swoje i swoich bliskich pomagali przeżyć osobom żydowskiego pochodzenia.
20:50
Szlakiem miejsc niezwykłych: Pomniki historii: Częstochowacykl reportaży
Zespół klasztorny na Jasnej Górze to miejsce ważnych wydarzeń historycznych. Tu od XIV w. pielgrzymują pątnicy. Widzowie zobaczą m.in. jasnogórski Arsenał, klasztorną bibliotekę i Bastion św. Rocha.
21:00
- 22:15Lot do wolności
film dokumentalny, Polska 2019
Autorzy filmu rekonstruują ucieczkę z PRL-u do Berlina Zachodniego. Tego wyczynu dokonał student Leszek Piłat w 1983 roku. Pilotował wówczas niewielki radziecki samolot Jak-12.
23:10
Szerokie tory: Soczicykl reportaży
W Soczi w 2014 roku odbędzie się zimowa olimpiada. Władimir Putin obiecał tu sportowe centrum, jakiego nie widział świat. Bohaterem reportażu jest 62-letni Aleksiej, właściciel pensjonatu.
23:30
Sensacje XX wieku: Operacja "Odessa"program historyczny
Nazwa operacji jest akronimem nazwy organizacji zrzeszającej byłych esesmanów, którzy pod koniec wojny dorobili się olbrzymich majątków.
- 0:20Ostatnia msza w kościele Wszystkich Świętych
film dokumentalny, Polska 2023
Film przedstawia historię parafii Wszystkich Świętych w Warszawie po powstaniu getta. Opowiada o posłudze kapłańskiej dla katolików znajdujących się na jego obszarze. Przybliża działania proboszcza.
1:20
Res Poloniae. O Polsce z oddali: Lady Barbara Hamiltonwywiad
Malarka Barbara Hamilton przyjaźni się z członkami rodziny królewskiej i politykami. Zorganizowała wiele wydarzeń związanych z Polską. Jej portrety zdobią pałace na całym świecie
1:45
Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii: Galicyjskie Eldorado (286)magazyn historyczny
O Ignacym Łukasiewiczu można powiedzieć, że wyprowadził cały region podkarpacki ze szponów galicyjskiej nędzy. Opowieść o nim zaczyna się od źródeł w Bóbrce, gdzie zbudował pierwszą kopalnię.
- 2:10Encyklopedia II wojny światowej: Kilka najdłuższych dni, część 1 (1)
serial dokumentalny
Program historyczny popularyzujący wiedzę o II wojnie światowej.
2:40
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI