Sensacje XX wieku: Operacja "Odessa"
Występują: | Piotr Grabowski, Marek Barbasiewicz, Jan Monczka, Piotr Warszawski |
---|---|
Reżyseria: | Adek Drabiński |
W skrócie: | Nazwa operacji jest akronimem nazwy organizacji zrzeszającej byłych esesmanów, którzy pod koniec wojny dorobili się olbrzymich majątków. |
Oglądaj w telewizji
Data | Godzina | Stacja |
nie znaleziono żadnej emisji |
Opis
Twórca serii - dziennikarz i popularyzator historii Bogusław Wołoszański - odkrywa tajemnice związane z ważnymi wydarzeniami XX wieku. Dokonuje szczegółowej rekonstrukcji zdarzeń, aby krok po kroku dojść do zaskakujących wniosków. W jego opowieściach wydarzenia historyczne nie składają się z suchych faktów. Dzieje świata tworzą ludzie i okoliczności, często pomijane w oficjalnych wersjach wydarzeń. Spora część cyklu poświęcona jest II wojnie światowej. Ukazuje kulisy m.in. przechwycenia akt polskiego wywiadu przez Abwehrę, historię Mata Hari i radzieckiego agenta Nikołaja Kuzniecowa, a także okoliczności śmierci Hitlera.
W ostatnich miesiącach istnienia III Rzeszy, kiedy klęska Niemiec w drugiej wojnie światowej była już pewna, członkowie SS zaczęli myśleć o zabezpieczeniu swojej przyszłości. Wdzierali się do niemieckich banków i wywozili stamtąd złoto i kosztowności. Zrabowane w czasach świetności w podbitych krajach oraz odebrane ofiarom obozów koncentracyjnych skarby były następnie starannie ukrywane. Dzięki owym bogactwom zbrodniarze z SS mogli liczyć na dostatnie życie w powojennym świecie. O działaniach Niemców wiedział jednak amerykański kontrwywiad.
Występują (pokaż wszystkich)
-
Piotr Grabowski
jako John Dubois -
Marek Barbasiewicz
jako pułkownik CIC -
Jan Monczka
jako Friedrich Rauch -
Piotr Warszawski
jako Otto Skorzeny -
Andrzej Szopa
jako Josef Voight -
Mirosław Neinert
jako Heinrich Brandt -
Wojciech Leśniak
jako Josef Spacil -
Zbigniew Paterak
jako sturmbannführer Radl -
Grzegorz Sikora
jako Heinrich Schüler -
Stanisław Banaś
jako Siegfried Kobus -
Antoni Gryzik
jako Reisiger -
Paweł Sanakiewicz
jako John Alter -
Anna Wesołowska
jako Zenta Hausner -
Grzegorz Przybył
-
Marcin Szaforz
-
Ewa Kopczyńska
-
Marek Orłowski
-
Ziemowit Pędziwiatr
-
Arkadiusz Cieślar
-
Radosław Kaliski
Twórcy (pokaż wszystkich)
-
Bogusław Wołoszański gospodarz
-
Adek Drabiński reżyseria
Zobacz także
- Sensacje XX wieku: Zemsta - program historyczny - poniedziałek, 7 lipca 16:00 i 1 późniejsza emisja
- Sensacje XX wieku: Bitwa o Anglię - program historyczny - poniedziałek, 7 lipca 16:35 i 1 późniejsza emisja
- Sensacje XX wieku: Śmierć marszałka - program historyczny - noc pon./wt., 7 na 8 lipca 0:10 i 1 późniejsza emisja
- Sensacje XX wieku: Afganistan, część 1 - program historyczny - wtorek, 8 lipca 16:00
- Sensacje XX wieku: Afganistan, część 1 (1) - program historyczny - wtorek, 8 lipca 16:20
- Sensacje XX wieku: Afganistan, część 2 - program historyczny - wtorek, 8 lipca 16:30
- Sensacje XX wieku: Afganistan, część 2 (2) - program historyczny - wtorek, 8 lipca 16:40
- Sensacje XX wieku: Tajemniczy zamek - program historyczny - wtorek, 8 lipca 23:45 i 1 późniejsza emisja
- Sensacje XX wieku: Zadanie specjalne - program historyczny - środa, 9 lipca 15:55 i 1 późniejsza emisja
- Sensacje XX wieku: Pięciu wspaniałych - program historyczny - środa, 9 lipca 16:30 i 1 późniejsza emisja