
TVP Historia 2Program TV na Piątek 18.07.2025
- 7:10Był taki dzień: 18 lipca
felieton, Polska
W 1900 roku Henryk Sienkiewicz otrzymał od narodu pałacyk w Oblęgorku. W 1947 roku do Hajfy przybył statek 'Exodus' z ocalałymi Żydami, którym Brytyjczycy odmówili prawa zejścia na ląd.
7:14
Flesz historii (720)cykl reportaży
Serwis informacyjny dla miłośników historii. Cotygodniowe aktualne informacje na temat imprez historycznych, seansów filmowych, wystaw itp.
- 7:30Przeprowadzki: Kufer Lilianny (1/10)
serial obyczajowy
Akcja serialu toczy się na przestrzeni stu lat - do roku 2000. Każdy odcinek opowiada o przeprowadzce i zagubionym podczas niej przedmiocie.
8:20
Lena na Kaukazie: Gruzja - winobranie (z suprą)cykl reportaży
Odcinek poświęcony winu, którego Gruzja, zdaniem wielu, jest miejscem narodzin. Odnaleziono tam pestki winogron liczące ponad 8 tys. lat. W kraju występuje ponad 500 rodzimych szczepów.
8:45
W kotle historii: Zjazd gnieźnieński. Czym ugościć cesarza?magazyn kulinarny
Thietmar z Merseburga i Anonim zwany Gallem pisali, że Bolesław Chrobry przyjął Ottona III po królewsku. Żaden nie opisał jednak potraw. Poszukamy dań, które mogły się pojawić na książęcym stole.
9:10
Polacy na ratunek Żydom: Rodzina Łakotów (80)cykl reportaży
W kolejnych reportażach poznamy Polaków, którzy w czasie okupacji hitlerowskiej narażając życie swoje i swoich bliskich pomagali przeżyć osobom żydowskiego pochodzenia.
9:20
Historia Polski: Akcja ABfilm dokumentalny, Polska 2014
Nadzwyczajną Akcję Pacyfikacyjną AB hitlerowcy przeprowadzili w 1940 r. Wysłali do obozów koncentracyjnych lub zamordowali do 100 tys. osób.
- 10:10Encyklopedia II wojny światowej: Narodziny wojny - rok 1939, część 4 (4)
serial dokumentalny
Program historyczny popularyzujący wiedzę o II wojnie światowej.
- 10:35Ile jest życia: Sprawa wyboru (2/12)
serial obyczajowy
Serial przedstawiający powojenne losy grupy przyjaciół, którzy brali udział w powstaniu warszawskim. Akcja rozpoczyna się wiosną 1945 roku, niebawem po zakończeniu wojny i obejmuje następne dwadzieścia kilka lat. Scenariusz został oparty na powieści Romana Bratnego pod tym samym tytułem, która została wydana w 1971 roku.
11:20
Na tropie przypraw. Pikantnie i słodko: Ziele angielskiemagazyn kulinarny
W tym odcinku poznamy historie i anegdoty związane z zielem angielskim. Narrację prowadzących urozmaici przygotowanie potraw wykorzystujących omawianą przyprawę.
11:45
Od stepów Kubania po Niepodległośćfilm dokumentalny, Polska 2018
Historia powstania 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich. Tworzyli go ochotnicy, polscy żołnierze z armii zaborczych czy rozwiązanych Korpusów Polskich. Do legendy przeszła bitwa pod Jazłowcem.
12:40
Podróże z historią: Burzliwe dzieje Kresów (30)serial dokumentalny
W prostej i przystępnej formie prowadzący Radosław Kotarski opowie o życiu w dawnej Polsce. Widzowie dowiedzą się, jak mieszkali Słowianie, a także poznają budowę średniowiecznej latarni.
- 13:05Człowiek z nut
film dokumentalny, Polska 2020
Dokument poświęcony Józefowi Zeidlerowi. Przybliża zarówno jego muzyczny dorobek, jak i szczegóły osobistego życia. Gostyński kompozytor jest nazywany bratem bliźniakiem Amadeusza Mozarta.
13:35
Pasażer na gapęfilm dokumentalny, Polska 1999
Film o Jerzym Dobrowolskim, twórcy kabaretów 'Koń' i 'Owca', aktorze i reżyserze, oparty na archiwaliach i zdjęciach ze zbiorów rodzinnych.
- 14:30Był taki dzień: 18 lipca
felieton, Polska
W 1900 roku Henryk Sienkiewicz otrzymał od narodu pałacyk w Oblęgorku. W 1947 roku do Hajfy przybył statek 'Exodus' z ocalałymi Żydami, którym Brytyjczycy odmówili prawa zejścia na ląd.
- 14:35Wycinanki pana N.
film dokumentalny, Polska 2002
Film o wolności artystycznej i jej ograniczaniu. Narratorem jest PRL-owski cenzor, postać fikcyjna, wymyślona na użytek programu.
- 15:30Korona królów (278)
telenowela historyczna
Ciąg dalszy opowieści o polskich monarchach. Trzecia seria skupia się na dziejach dynastii Andegawenów i Jagiellonów. Po śmierci Kazimierza Wielkiego królem Polski zostaje Ludwik Węgierski.
15:55
Arrasów dzieje osobliwe: Wielki powrót (4)serial dokumentalny
W 2021 roku przypadają trzy ważne rocznice związane z burzliwą historią wawelskiej kolekcji arrasów. W 1571 roku na mocy testamentu Zygmunta Augusta unikalny zbiór został przekazany narodowi.
16:20
Sensacje XX wieku: Kutrzeba, część 1 (1)program historyczny
Bohaterem widowiska jest generał Tadeusz Kutrzeba, dowódca Armii 'Poznań', która broniła Wielkopolski we wrześniu 1939 roku.
17:10
Sen o morzach i koloniachfilm dokumentalny, Polska 2011
Liga Morska i Kolonialna twierdziła, że Polsce należy się 10 proc. kolonii niemieckich. Francja chciała naszego osadnictwa na Madagaskarze.
17:50
Zaginione? Ocalone? Historie zawodów różnych: Kołodziej (2)magazyn
Wiele zawodów odeszło w zapomnienie. Przejście do historii może też czekać wikliniarzy, bednarzy, kołodziejów czy garncarzy. W programie rzemieślnicy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.
- 18:05Historia polskiego sportu: Ku wyżynom (3)
serial dokumentalny
Cykl, zrealizowany z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, podsumowuje największe sportowe wydarzenia na przestrzeni całego wieku. To historia zawodników i ich osiągnięć.
- 19:00Przeprowadzki: Szklana kula Róży (2/10)
serial obyczajowy
Akcja serialu toczy się na przestrzeni stu lat - do roku 2000. Każdy odcinek opowiada o przeprowadzce i zagubionym podczas niej przedmiocie.
- 19:55Wyspy Owcze - sekretne piękno
film dokumentalny, Niemcy 2021
Opowieść o archipelagu osiemnastu wulkanicznych wysp na północnym Atlantyku. To jeden z ostatnich naturalnych rajów Europy. Jego mieszkańcy są potomkami wikingów.
20:40
Koło historii: W zgodzie z sumieniemcykl reportaży
Opowieść o Bogusławie Nizińskim. Należał do AK. Po wojnie ukończył z wyróżnieniem studia prawnicze. W latach 1971-1981 pracował w Ministerstwie Sprawiedliwości, gdzie tworzył struktury Solidarności.
21:15
22:45
0:15
O zwierzętach i ludziachfilm dokumentalny, Polska 2019
Antonina i Jan Żabińscy w czasie II wojny światowej na terenie warszawskiego zoo udzielali schronienia Żydom i innym potrzebującym. Obraz będzie się składał m.in. z archiwalnych fotografii i nagrań.
- 1:15Oni byli pierwsi... Lubelski lipiec '80
film dokumentalny, Polska 2005
Film ukazuje sytuację w zakładach pracy Lublina i okolic w okresie 10-31 lipca 1980 roku. Strajk rozpoczął się w Świdniku i się rozszerzał.
2:10
Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii: Soldau - fabryka śmiercimagazyn historyczny
W okupowanej Polsce istniała sieć miejsc mordu, a obóz w Działdowie, znany jako lager Soldau, był jednym z nich. Dzięki zaangażowaniu lokalnych społeczności pamięć o ofiarach przetrwała.
- 2:35Encyklopedia II wojny światowej: Berchtesgaden
serial dokumentalny
Program historyczny popularyzujący wiedzę o II wojnie światowej.
2:55
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI