
TVP Historia 2Program TV na Środa 7.05.2025
- 7:15Był taki dzień: 7 maja
felieton, Polska
7 maja 1794 r. Tadeusz Kościuszko ogłosił Uniwersał Połaniecki. W 1824 r. odbyło się prawykonanie IX Symfonii Beethowena. W 1962 r. strącono samolot U-2 nad Uralem. W 1977 r. zginął Stanisław Pyjas.
7:20
Ex LibrisProgram poświęcony książkom historycznym. Twórcy magazynu prezentują najciekawsze pozycje i przedstawiają sylwetki autorów.
7:40
Było, nie minęło - kronika zwiadowców historiimagazyn historyczny
W programie prezentacja mało znanych, sensacyjnych i często kontrowersyjnych wydarzeń historycznych.
8:05
Wojenne dziewczyny (2)serial historyczny
Opowieść o latach okupacji hitlerowskiej z perspektywy trzech młodych kobiet: Irki (Marta Mazurek) i jej przyjaciółek. U progu dorosłego życia muszą zmierzyć się z okrucieństwami II wojny światowej.
8:50
Kuchnia Jagiellonów: Długie rządy Zygmunta Starego kosmopolityczna kuchnia renesansu w szczytowej formie (9)magazyn kulinarny
Prowadzący zdradza tajniki przyrządzania szparagów w sosie holenderskim oraz risotta lombardzkiego według przepisu Baltoromea Scappiego.
- 9:15Historia Polski: Górny Śląsk 1919-1921. Fotopanorama
film dokumentalny, Polska 2021
W latach 1919-1921 trwały polityczne, propagandowe i wojskowe zmagania o przynależność Górnego Śląska. Te dramatyczne wydarzenia miały znaczenie nie tylko dla Polski i Niemiec, ale też Europy.
- 10:05Encyklopedia II wojny światowej: Rommel
serial dokumentalny
Program historyczny popularyzujący wiedzę o II wojnie światowej.
- 10:25Zamki kresowe Rzeczypospolitej: Brzeżany
cykl dokumentalny
Historie fortec i magnackich rezydencji z terenów dawnej Galicji, Podola i Wołynia. Dowiemy się też, w jakim stanie są te budowle obecnie.
10:45
Od stepów Kubania po Niepodległośćfilm dokumentalny, Polska 2018
Historia powstania 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich. Tworzyli go ochotnicy, polscy żołnierze z armii zaborczych czy rozwiązanych Korpusów Polskich. Do legendy przeszła bitwa pod Jazłowcem.
11:35
Historia kuchni polskiej: Kuchnia żydowska (18)magazyn kulinarny
Pierwsze kompleksowe opracowanie poświęcone historii polskiej kuchni, które systematycznie prezentuje istotę i bogactwo kulinarne, jakie otrzymaliśmy do naszych przodków.
12:20
Czterdziestolatek - dwadzieścia lat później: Przetarg, czyli jedyne wyjście (9/15)serial komediowy
Perypetie inżyniera Karwowskiego, jego żony Magdy, ich dorosłych dzieci i wnuków. Stefan musi stawić czoła nowej rzeczywistości po 1989 r.
- 13:15Tu Radio Solidarność
film dokumentalny, Polska 2022
Radio Solidarność rozpoczęło nadawanie w stanie wojennym 12 kwietnia 1982 r. w Warszawie. W przeciwieństwie do podziemnej prasy audycje trafiały do ludzi niezaangażowanych w działalność opozycyjną.
- 14:10Od "Chłopów" do Nobla
film dokumentalny, Polska 2004
W 2024 roku obchodzimy setną rocznicę przyznania Władysławowi Reymontowi Nobla, a w 2025 roku mija sto lat od jego śmierci. Reportaż przypomina sylwetkę laureata oraz jego twórczość.
15:00
Piosenką przez historię: Historia według Jacka - Ballada wrześniowacykl reportaży
Czwarty rozbiór Polski to określenie paktu Ribbentrop-Mołotow, podpisanego w 1939 r. między III Rzeszą a ZSRR. W umowie tej obydwa mocarstwa podzieliły między siebie terytoria m.in. Polski i Litwy.
15:05
Makłowicz w podróży: Podróż 17. Walia - Przez górymagazyn kulinarny
Makłowicz gości w wiosce Ty Mawr w Walii. Na zaproszenie właściciela pensjonatu próbuje miejscowych specjałów - przegrzebków z młodym groszkiem i deserów z rabarbaru.
- 15:30Korona królów (226)
telenowela historyczna
Ciąg dalszy opowieści o czasach panowania jednego z najwybitniejszych władców w dziejach Polski - Kazimierza Wielkiego, a także o jego życiu prywatnym u boku drugiej żony, Adelajdy Heskiej.
- 15:55Ludzie i pszczoły: Pani Ania (3)
telenowela dokumentalna
Widzowie poznają historie miłośników miododajnych owadów, których zwyczaje są warunkiem przetrwania wielu gatunków zwierząt. Uczestnicy programu podporządkowali swoje życie cyklowi hodowli pszczół.
16:20
Sensacje XX wieku: Tragedia na pustyniprogram historyczny
Bogusław Wołoszański opowiada o operacji 'Miska ryżu', która miała miejsce 24 kwietnia 1980 r. Jej celem było uwolnienie amerykańskich zakładników więzionych w Teheranie od ponad pół roku.
16:50
Sensacje XX wieku: Bitwa o Suezprogram historyczny
Odcinek poświęcony przebiegowi wojny między Egiptem a Izraelem o Kanał Sueski. Widzowie poznają politykę zagraniczną Nasera. W programie również historia powstania Kanału Sueskiego.
- 17:15Historia Polski: Spadł, umarł, utonął
film dokumentalny, Polska 1994
Autorzy dokumentu próbują ustalić prawdę o okolicznościach śmierci Stanisława Pyjasa. Zaprezentowano bogatą dokumentację tamtych wydarzeń, w tym rozmowy z przyjaciółmi ofiary i esbekami.
- 18:15Fake czy historia? (32)
program publicystyczny
Twórcy programu zgłębiają kontrowersyjne tematy z historii XX wieku, poddając je dyskusji z udziałem ekspertów o odmiennych poglądach. Program cechuje dynamiczne tempo i intensywne 20-minutowe debaty.
18:50
Ex LibrisProgram poświęcony książkom historycznym. Twórcy magazynu prezentują najciekawsze pozycje i przedstawiają sylwetki autorów.
19:10
Wojenne dziewczyny (3)serial historyczny
Opowieść o latach okupacji hitlerowskiej z perspektywy trzech młodych kobiet: Irki (Marta Mazurek) i jej przyjaciółek. U progu dorosłego życia muszą zmierzyć się z okrucieństwami II wojny światowej.
19:55
Koło historii: Spalone wsiecykl reportaży
Film ukazujący ślady wojny, które zachowały się we wsiach Lubelszczyzny, gdzie Niemcy równali z ziemią całe wioski. Mieszkaniec Osieków Lęborskich opowiada o przeżyciach z pacyfikacji swojej wioski.
- 20:15Bośnia i Hercegowina: Krasowe południe
film dokumentalny, Niemcy 2021
Bośnia i Hercegowina urzeka pięknem krasowego południa i dziewiczą przyrodą zalesionej północy. Zwierzęta wędrują po dolinach i górach pierwotnego lasu Perućica. Zobaczymy m.in. dzikie mustangi.
- 21:10Obywatel Zamek - z dziejów odbudowy
film dokumentalny, Polska 2021
Zamek Królewski został niemal doszczętnie zniszczony przez nazistów. Rekonstrukcję przeprowadzono w latach 1971-1984. Imponującą budowlę wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
22:05
Dwie koronyfilm dokumentalny, Polska 2017
Maksymilian Kolbe to założyciel największego przed II wojną klasztoru franciszkańskiego i autor 'Rycerza Niepokalanej', który 10 października 1982 roku dołączył do grona Świętych Męczenników.
23:30
Sensacje XX wieku: Szabla polska (Bitwa pod Komarowem)program historyczny
Bogusław Wołoszański relacjonuje przebieg bitwy pod Komarowem. Było to jedno z decydujących starć w wojnie polsko-bolszewickiej. W rekonstrukcji wzięło udział 200 kawalerzystów.
0:15
Szlakiem miejsc niezwykłych: Pomniki historii: Pelplincykl reportaży
W Pelpinie znajduje się jedna z największych ceglanych świątyń w Polsce. Tamtejsze opactwo było jednym z największych na Pomorzu. Szczególny podziw budziło jego serce - bazylika katedralna.
- 0:20Laboratorium wolności. Pogromców mikrobów portrety rodzinne
film dokumentalny, Polska 2021
Sylwetki wybitnych naukowców. Profesor Odon Bujwid to twórca polskiej bakteriologii lekarskiej, a profesor Rudolf Weigl to wynalazca pierwszej skutecznej szczepionki przeciw tyfusowi plamistemu.
1:15
Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii: Pocztówka z zaginionego świata (352)magazyn historyczny
W programie prezentacja mało znanych, sensacyjnych i często kontrowersyjnych wydarzeń historycznych.
- 1:40Encyklopedia II wojny światowej
serial dokumentalny
Program historyczny popularyzujący wiedzę o II wojnie światowej.
2:00
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI