Zakochaj się w Polsce: Swołowo - Europejska Wieś Dziedzictwa Kulturowego (52)

Zakochaj się w Polsce: Swołowo - Europejska Wieś Dziedzictwa Kulturowego (52)

magazyn Polska 2017   od 7 lat
W skrócie:Tomasz Bednarek odwiedza Swołowo, gdzie domy mają bielone ściany ujęte w kratownicę drewnianych belek. Do naszych czasów przetrwało ich ponad 70. W 2012 r. otwarto Muzeum Kultury Ludowej Pomorza.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Tomasz Bednarek udaje się w różne zakątki Polski, by pokazać niezwykłe zabytki, naturę, miejsca i nietuzinkowych ludzi. Odwiedza miejsca, o których niewiele osób słyszało. W każdym z nich prowadzący zdobywa też nowe umiejętności - uczy się konserwować zabytki, wiosłować czy walczyć na miecze. Jego opowieści uzupełniają liczne anegdoty, legendy i ciekawostki. Widzowie zobaczą najbardziej spektakularne zdjęcia lotnicze i timelapsy, które stanowią istotny element każdego odcinka.

Celem kolejnej podróży Tomasza Bednarka jest Swołowo - stolica urokliwej i magicznej "Krainy w kratę". Miejscowość leży 14 km na zachód od Słupska i jest najlepiej zachowaną wsią w Polsce z zabudową szkieletową. Domy mają bielone ściany ujęte w ciemną kratownicę drewnianych belek. Do naszych czasów przetrwało ich ponad 70. W 2012 roku otwarto tu nowe Muzeum Kultury Ludowej Pomorza, które powstało w odremontowanych budynkach kilku zagród pochodzących z XIX w. Świetnie zachowany średniowieczny układ zabudowy miejscowości oraz jej niezwykłe walory architektoniczne przesądziły o tym, że miejscowość otrzymała w 2017 roku tytuł Europejskiej Wsi Dziedzictwa Kulturowego.

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także