x
Zakochaj się w Polsce: Rydzyna (122)

Zakochaj się w Polsce: Rydzyna (122)

magazyn Polska 2019   od 7 lat
W skrócie:Tomasz Bednarek odwiedza Rydzynę - miasteczko w Wielkopolsce, zwane perłą polskiego baroku. Miejscowość słynie z zamku, który przez jakiś czas był siedzibą króla Stanisława Leszczyńskiego.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Tomasz Bednarek udaje się w różne zakątki Polski, by pokazać niezwykłe zabytki, naturę, miejsca i nietuzinkowych ludzi. Odwiedza miejsca, o których niewiele osób słyszało. W każdym z nich prowadzący zdobywa też nowe umiejętności - uczy się konserwować zabytki, wiosłować czy walczyć na miecze. Jego opowieści uzupełniają liczne anegdoty, legendy i ciekawostki. Widzowie zobaczą najbardziej spektakularne zdjęcia lotnicze i timelapsy, które stanowią istotny element każdego odcinka.

Tomasz Bednarek odwiedza Rydzynę, miasteczko w Wielkopolsce, zwane perłą polskiego baroku. W ciągu swojej 600-letniej historii związane było z największymi rodami Rzeczypospolitej. Miejscowość słynie z zamku, który przez jakiś czas był siedzibą króla Stanisława Leszczyńskiego. Zachował się tam również barokowy układ urbanistyczny z XVIII wieku, stanowiący unikat na skalę europejską. Malowniczy rynek to serce Rydzyny. W jego geometrycznym środku wzniesiono rokokowy pomnik Trójcy Świętej. Godne uwagi są też kolorowe przyrynkowe kamienice, których szczyty zdobią woluty czy ratusz z 1752 roku z charakterystyczną wieżyczką. Miasto wraz z magnacką rezydencją uznano za Pomnik Historii RP w 2017 roku. W jego pobliżu warto zobaczyć imponującą budowlę - Pałac Mielżyńskich we wsi Pawłowice, z której wywodził się ród Wierzbnów.