x
Zakochaj się w Polsce: Krosno (109)

Zakochaj się w Polsce: Krosno (109)

magazyn Polska 2018   od 7 lat
W skrócie:Atrakcją Krosna jest rynek otoczony kamienicami z renesansowymi podcieniami arkadowymi. Najbardziej charakterystyczną budowlą starówki jest wieża farna, z której widać panoramę miasta.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Tomasz Bednarek udaje się w różne zakątki Polski, by pokazać niezwykłe zabytki, naturę, miejsca i nietuzinkowych ludzi. Odwiedza miejsca, o których niewiele osób słyszało. W każdym z nich prowadzący zdobywa też nowe umiejętności - uczy się konserwować zabytki, wiosłować czy walczyć na miecze. Jego opowieści uzupełniają liczne anegdoty, legendy i ciekawostki. Widzowie zobaczą najbardziej spektakularne zdjęcia lotnicze i timelapsy, które stanowią istotny element każdego odcinka.

Krosno przez wieki nazywane było parva Cracovia, co oznacza mały Kraków. Wielką atrakcją miasta jest przepiękny Rynek otoczony kamienicami z renesansowymi podcieniami arkadowymi. U progu obecnego millenium, podczas prac archeologicznych udało się odkopać relikty Ratusza pochodzącego z XVI wieku, którego zarys można dziś oglądać w nowej posadzce placu. Najbardziej charakterystyczną budowlą Starówki jest wieża Farna, mająca 38 metrów wysokości. Widać z niej nie tylko panoramę miasta, ale i Beskidu Niskiego. Krosno słynie z wyrobów ze szkła. Huta już nie istnieje, lecz prężnie działa Centrum Dziedzictwa Szkła, będące połączeniem muzeum i interaktywnego centrum edukacyjnego. Mało kto wie, że we wsi Bóbrka pod Krosnem narodził się przemysł naftowy. To tutaj w 1854 roku powstała pierwsza kopalnia ropy naftowej na świecie, czynna do dziś. Warto odwiedzić również malownicze ruiny zamku Kamieniec w pobliskim Odrzykoniu. Spór jego dawnych mieszkańców zainspirował Fredrę do napisania "Zemsty".

Zobacz także