Wesele

7.6/10 7.7/10
KOMEDIODRAMAT Polska 2004   od 16 lat
Występują:Tamara Arciuch, Marian Dziędziel, Maciej Stuhr, Lech Dyblik
Reżyseria:Wojciech Smarzowski
W skrócie:Obsypany nagrodami, ironiczny i gorzki obraz polskiego społeczeństwa.
Wiejskie wesele pretekstem do spojrzenia na Polaków na początku XXI wieku: diagnoza w tonacji karykatury, ale zaskakująco trafna. Plus galeria wyrazistych postaci z Marianem Dziędzielem (oklaski!) na czele oraz deszcz zasłużonych nagród w kraju i za granicą.
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Podkarpacka prowincja. Wesele to jedna z najważniejszych uroczystości w życiu. Dlatego Wojnar (Marian Dziędziel), jeden z najbogatszych gospodarzy w okolicy, urządza swojej córce huczne, suto zakrapiane alkoholem przyjęcie. Wystawna impreza ma olśnić gości. Wydaje się, że wszystko jest dopięte na ostatni guzik, ale to tylko pozory. Okazuje się bowiem, że prezent dla nowożeńców - Kasi (Tamara Arciuch) i Janusza (Bartłomiej Topa) - luksusowy samochód, nie został jeszcze spłacony. Goście upijają się do nieprzytomności przy wtórze muzyki disco polo, chętnie biorąc udział w nieprzyzwoitych oczepinowych konkursach. Tymczasem wściekły gangster (Paweł Wilczak), który sprzedał Wojnarowi auto, żąda od gospodarza reszty zapłaty za samochód, czyli dwóch hektarów ziemi należącej do dziadka panny młodej. W trakcie imprezy właściciel działki umiera, co na nikim nie robi wrażenia. Śmierć ta jednak jest początkiem pasma kłopotów i nieprzewidzianych komplikacji. Prześmiewczy portret Polaków i ich obyczajowości otrzymał na festiwalu w Gdyni Nagrodę Specjalną Jury oraz nagrodę za pierwszoplanową rolę męską dla Mariana Dziędziela. Obraz uhonorowano ponadto Nagrodą Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Nagrodą Prezesa Zarządu TVP, a także Wyróżnieniem Specjalnym Jury na MFF w Karlowych Warach.

Nagrody

Orzeł - film, Orzeł - główna rola męska, Orzeł - reżyseria, Orzeł - scenariusz, Orzeł - Nagroda publiczności, Orzeł - drugoplanowa rola kobieca, Orzeł - muzyka

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także