Tajna historia XX wieku (6)

Tajna historia XX wieku (6)

serial dokumentalny Polska 2014-2016   od 12 lat
W skrócie:Bogusław Wołoszański opowie, jak funkcjonowała artyleria pancernika Schleswiga Holsteina. W bitwach morskich duże znaczenie miały samoloty, które okazały się postrachem okrętów.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
czwartek, 5 listopada
za 6 dni
15:00 Polsat Games (z napisami)
piątek, 6 listopada
za 7 dni
3:30 Polsat Doku (z napisami)
niedziela, 8 listopada
za 9 dni
8:00 Polsat Games
niedziela, 8 listopada
za 9 dni
9:30 Polsat Doku (z napisami)
poniedziałek, 9 listopada
za 10 dni
15:00 Polsat Games (z napisami)

Opis

Bogusław Wołoszański odkrywa tajemnice historii minionego stulecia. Fascynująca historia XX wieku, choć powstała na naszych oczach, wciąż pozostaje tajna. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej. Prowadzący opowie m.in. jakie tajemnice kryje MRU (Międzyrzecki Rejon Umocniony) i jaką rolę odegrał podczas wojny, czym jest Kostrzyn nad Odrą - miasto, którego nie ma, co naprawdę wydarzyło się w Wilczym Szańcu i opowie prawdziwą historię Westerplatte.

W tym odcinku

Rejon umocniony odegrał kluczową rolę w polskiej historii wojen na morzu w XX wieku. W 1939 roku bronił się on najdłużej, jego strategiczne położenie musiał docenić nawet okupant, skoro zamontował na półwyspie działa kal. 406 mm. Bogusław Wołoszański zaprezentuje unikatowy film ukazujący, jak funkcjonowała wielka artyleria pancernika Schleswiga Holsteina. W bitwach morskich ogromne znaczenie miały samoloty, które okazały się największym postrachem okrętów wojennych. Kiedy rankiem 1 września 1939 roku opadająca mgła odsłoniła lotnisko pod Słupskiem, niemieccy piloci zajęli miejsca za sterami. Otrzymali rozkaz ostrzelania polskich portów i okrętów. Wówczas nikt jeszcze nie znał niszczycielskiej siły bombowców. Tylko garstka teoretyków była świadoma, jak ważną rolę odegra lotnictwo w walce przeciwko morskim niszczycielom.

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także