Tajna historia XX wieku (5)

Tajna historia XX wieku (5)

serial dokumentalny Polska 2014-2016   od 12 lat
W skrócie:Wojna polsko-bolszewicka w 1920 roku udowodniła, jak ważne znaczenie miałby wojenny port podczas ataku nieprzyjaciela. Tak zaczęła się niezwykła historia Helu, którą prezentuje Bogusław Wołoszański.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
poniedziałek, 26 października
dziś
15:00 Polsat Games
piątek, 30 października
za 4 dni
22:30 Polsat Games
sobota, 31 października
za 5 dni
21:30 Polsat Games
niedziela, 1 listopada
za 6 dni
8:00 Polsat Games
poniedziałek, 2 listopada
za 7 dni
15:00 Polsat Games
piątek, 6 listopada
za 11 dni
3:00 Polsat Doku
sobota, 7 listopada
za 12 dni
8:30 Polsat Games

Opis

Bogusław Wołoszański odkrywa tajemnice historii minionego stulecia. Fascynująca historia XX wieku, choć powstała na naszych oczach, wciąż pozostaje tajna. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej. Prowadzący opowie m.in. jakie tajemnice kryje MRU (Międzyrzecki Rejon Umocniony) i jaką rolę odegrał podczas wojny, czym jest Kostrzyn nad Odrą - miasto, którego nie ma, co naprawdę wydarzyło się w Wilczym Szańcu i opowie prawdziwą historię Westerplatte.

W tym odcinku

Hel miał szczególne znaczenie dla odradzającej się Polski. Wojna polsko-bolszewicka w 1920 roku udowodniła, jak ważne znaczenie miałby wojenny port podczas ataku nieprzyjaciela. Tak właśnie zaczęła się niezwykła historia Helu, którą próbuje poznać Bogusław Wołoszański. Wśród drzew i krzaków trudno dziś odkryć prawdziwy charakter tych pagórków. Zdradzają go jedynie linie kolejki wąskotorowej. W tych wzniesieniach ukryto bowiem magazyny amunicyjne Rejonu Umocnionego Hel.

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także