Tajna historia XX wieku (31)

Tajna historia XX wieku (31)

serial dokumentalny Polska 2014-2016   od 12 lat
W skrócie:Hitler chciał zaatakować USA, ale Atlantyk okazał się skuteczną ochroną. Niemcy nie mieli bombowców o takim zasięgu. Pomimo tego od 1943 r. przygotowywano uderzenie. Zamierzano ostrzelać Nowy Jork.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
poniedziałek, 30 listopada
za 5 dni
3:00 Polsat Doku
sobota, 5 grudnia
za 10 dni
9:05 Polsat Doku

Opis

Bogusław Wołoszański odkrywa tajemnice historii minionego stulecia. Fascynująca historia XX wieku, choć powstała na naszych oczach, wciąż pozostaje tajna. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej. Prowadzący opowie m.in. jakie tajemnice kryje MRU (Międzyrzecki Rejon Umocniony) i jaką rolę odegrał podczas wojny, czym jest Kostrzyn nad Odrą - miasto, którego nie ma, co naprawdę wydarzyło się w Wilczym Szańcu i opowie prawdziwą historię Westerplatte.

W tym odcinku

Hitler chciał zaatakować USA, jednak Atlantyk okazał się skuteczną ochroną. Niemcy nie mieli bombowców o tak dużym zasięgu. Pomimo tego od 1943 roku rozważano plany ataku i przygotowywano uderzenie. Zamierzano ostrzelać Nowy Jork przez V-1 startujące z pokładów U-bootów, a także rakiet V-2, startujących z wyrzutni holowanych za okrętami podwodnymi. Obmysły te nie zostały zrealizowane. Tak samo, jak budowa kosmicznego samolotu "Silbervogel" i odrzutowego bombowca braci Hortenów. W końcu wojny zakłady Junkersa wyprodukowały wielki samolot Ju-390, który doleciał na odległość 20 km od Nowego Jorku i zawrócił do Francji. Nazistom zabrakło czasu, aby plan ten zrealizować.

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także