Tajna historia XX wieku (30)

Tajna historia XX wieku (30)

serial dokumentalny Polska 2014-2016   od 12 lat
W skrócie:Niedostępny zakątek Karkonoszy wydaje się idealnym terenem ukrycia skarbów. Mimo wielomiesięcznych poszukiwań w 1982 roku nie znaleziono kosztowności rzekomo zostawionych przez hitlerowców.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
niedziela, 29 listopada
za 6 dni
3:30 Polsat Doku
niedziela, 29 listopada
za 6 dni
9:30 Polsat Doku

Opis

Bogusław Wołoszański odkrywa tajemnice historii minionego stulecia. Fascynująca historia XX wieku, choć powstała na naszych oczach, wciąż pozostaje tajna. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej. Prowadzący opowie m.in. jakie tajemnice kryje MRU (Międzyrzecki Rejon Umocniony) i jaką rolę odegrał podczas wojny, czym jest Kostrzyn nad Odrą - miasto, którego nie ma, co naprawdę wydarzyło się w Wilczym Szańcu i opowie prawdziwą historię Westerplatte.

W tym odcinku

Już w XVII wieku miejscowa ludność szukała schronienia w tym niedostępnym zakątku Karkonoszy przed rabunkowymi oddziałami lisowczyków, mylnie branych za kozaków. Stąd nazwa doliny. Wydawałoby się, że był to idealny teren dla ukrycia skarbów. Nie tylko dlatego w 1982 roku zajechały tam wojska i ekipy MSW, aby poszukiwać skarbów, które tam mieli zostawić hitlerowcy w ostatnich tygodniach II wojny światowej. Pomimo wielomiesięcznych poszukiwań z użyciem ciężkiego sprzętu nie znaleziono niczego. Być może pozostawione kosztowności wciąż tam są?

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także