Tajna historia XX wieku (24)

Tajna historia XX wieku (24)

serial dokumentalny Polska 2014-2016   od 12 lat
W skrócie:Kilka kilometrów od Świnoujścia znajduje się cmentarz ofiar nalotu alianckich bombowców. Odpowiedź na pytanie, dlaczego pod koniec wojny kurort stał się celem ataku, nie jest oczywista.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Bogusław Wołoszański odkrywa tajemnice historii minionego stulecia. Fascynująca historia XX wieku, choć powstała na naszych oczach, wciąż pozostaje tajna. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej. Prowadzący opowie m.in. jakie tajemnice kryje MRU (Międzyrzecki Rejon Umocniony) i jaką rolę odegrał podczas wojny, czym jest Kostrzyn nad Odrą - miasto, którego nie ma, co naprawdę wydarzyło się w Wilczym Szańcu i opowie prawdziwą historię Westerplatte.

W tym odcinku

Kilka kilometrów od Świnoujścia, w Golm znajduje się cmentarz ofiar wielkiego nalotu alianckich bombowców. Odpowiedź na pytanie, dlaczego pod koniec wojny nadmorski kurort stał się celem ataku, nie jest wcale taka oczywista. Okazuje się, że istniały plany, by uczynić ze Świnoujścia gigantyczną bazę okrętów podwodnych.

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także