Tajna historia XX wieku (10)

Tajna historia XX wieku (10)

serial dokumentalny Polska 2014-2016   od 12 lat
W skrócie:Dowódcę okrętu ORP Orzeł komandora podporucznika Henryka Kłoczkowskiego zdegradowano do stopnia marynarza i skazano na cztery lata więzienia. Dziś wiadomo, że cały proces został sfingowany.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
poniedziałek, 2 listopada
za 3 dni
0:30 Polsat Doku
niedziela, 8 listopada
za 9 dni
3:30 Polsat Doku

Opis

Bogusław Wołoszański odkrywa tajemnice historii minionego stulecia. Fascynująca historia XX wieku, choć powstała na naszych oczach, wciąż pozostaje tajna. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej. Prowadzący opowie m.in. jakie tajemnice kryje MRU (Międzyrzecki Rejon Umocniony) i jaką rolę odegrał podczas wojny, czym jest Kostrzyn nad Odrą - miasto, którego nie ma, co naprawdę wydarzyło się w Wilczym Szańcu i opowie prawdziwą historię Westerplatte.

W tym odcinku

Dowódca okrętu podwodnego ORP Orzeł komandor podporucznik Henryk Kłoczkowski został zdegradowany do stopnia marynarza przez Polski Sąd Morski w Londynie. Oficera również wydalono z marynarki i skazano na cztery lata więzienia za najcięższe przestępstwo - dezercję. Dziś już wiadomo, że cały proces został upozorowany, zaś Kłoczkowski padł ofiarą spisku oficerów. Bogusław Wołoszański spróbuje odpowiedzieć na pytanie, jak doszło do tego haniebnego procesu, będącego obrazą prawa.

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także