Tajemnica twierdzy szyfrów (12/13)

Tajemnica twierdzy szyfrów

odc. 12/13

serial wojenny Polska 2007   od 12 lat
Występują:Paweł Małaszyński, Borys Szyc, Paweł Deląg, Piotr Grabowski
Reżyseria:Adek Drabiński
W skrócie:Compaigne i Czerny jadą do Rosenheim, skąd nadeszło hasło 'Orillo'. Dowiadują się, że do komendanta zgłosił się człowiek o takim nazwisku. Jorg i Afgan szykują się do opuszczenia zamku.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Serial wojenno-sensacyjny według scenariusza Bogusława Wołoszańskiego, opartego na jego powieści pt. "Twierdza szyfrów" zainspirowanej prawdziwymi wydarzeniami. Tytułowa twierdza to dolnośląski zamek Czocha, w którym ukryto niemiecką maszynę do odczytywania radzieckich kodów. Osią akcji serialu, toczącej się w ostatnich miesiącach II wojny światowej, jest poszukiwanie przez wywiady amerykański i radziecki tego urządzenia. W 1945 r. amerykańska grupa TICOM, kierowana przez komandora Compaigne'a (Paweł Deląg), odnalazła maszynę w niemieckim mieście Rosenheim. Zostało następnie przewiezione do USA, gdzie użyto go do odczytywania radzieckich depesz dyplomatycznych.

W tym odcinku

Compaigne i Czerny jadą do Rosenheim, skąd nadeszło hasło "Orillo". Wkrótce dowiadują się, że do miejscowego komendanta zgłosił się człowiek o takim nazwisku. W podziemiach zamku Jorg i Afgan szykują się do jego opuszczenia. Wówczas przybywa tam Wolf, który, na polecenie Sauera, organizuje zasadzkę na Jorga. Beer zawozi Sauera do sztolni w pobliżu Książa, gdzie SS ukryło skrzynie ze złotem pochodzącym z Wrocławia. Tymczasem na terenach zajętych przez wojska radzieckie trwają egzekucje niemieckich oficerów. Wśród zagrożonych jest Kerstin Nowolk.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)