Sensacje XX wieku: LUKA

Sensacje XX wieku: LUKA

program historyczny Polska   od 12 lat
W skrócie:Bogusław Wołoszański wyjaśnia znaczenie pracy wywiadu podczas II wojny światowej na przykładzie inwazji wojsk alianckich na Normandię. Zdradza też szczegóły działań wywiadowczych USA i ZSRR.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Twórca serii - dziennikarz i popularyzator historii Bogusław Wołoszański - odkrywa tajemnice związane z ważnymi wydarzeniami XX wieku. Dokonuje szczegółowej rekonstrukcji zdarzeń, aby krok po kroku dojść do zaskakujących wniosków. W jego opowieściach wydarzenia historyczne nie składają się z suchych faktów. Dzieje świata tworzą ludzie i okoliczności, często pomijane w oficjalnych wersjach wydarzeń. Spora część cyklu poświęcona jest II wojnie światowej. Ukazuje kulisy m.in. przechwycenia akt polskiego wywiadu przez Abwehrę, historię Mata Hari i radzieckiego agenta Nikołaja Kuzniecowa, a także okoliczności śmierci Hitlera.

Bogusław Wołoszański wyjaśnia znaczenie pracy wywiadu podczas II wojny światowej na przykładzie inwazji wojsk alianckich na Normandię. Zdradza także szczegóły działań wywiadowczych dwóch największych supermocarstw w latach 50. i 60. Wszystko zaczęło się od momentu, gdy Amerykanie stwierdzili, że Związek Radziecki uzyskał przewagę nuklearną nad USA. Rokowania, które miały doprowadzić do usunięcia groźby globalnego konfliktu zerwano w 1960 r. Autor serii wyjaśnia, co kryło się za tymi działaniami, a także jakie były rzeczywiste mechanizmy polityki obu państw.

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także