Sensacje XX wieku: Bitwa o Suez

Sensacje XX wieku: Bitwa o Suez

program historyczny Polska 1983   od 12 lat
W skrócie:Odcinek poświęcony przebiegowi wojny między Egiptem a Izraelem o Kanał Sueski. Widzowie poznają politykę zagraniczną Nasera. W programie również historia powstania Kanału Sueskiego.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Twórca serii - dziennikarz i popularyzator historii Bogusław Wołoszański - odkrywa tajemnice związane z ważnymi wydarzeniami XX wieku. Dokonuje szczegółowej rekonstrukcji zdarzeń, aby krok po kroku dojść do zaskakujących wniosków. W jego opowieściach wydarzenia historyczne nie składają się z suchych faktów. Dzieje świata tworzą ludzie i okoliczności, często pomijane w oficjalnych wersjach wydarzeń. Spora część cyklu poświęcona jest II wojnie światowej. Ukazuje kulisy m.in. przechwycenia akt polskiego wywiadu przez Abwehrę, historię Mata Hari i radzieckiego agenta Nikołaja Kuzniecowa, a także okoliczności śmierci Hitlera.

Odcinek poświęcony przyczynom i przebiegowi wojny między Egiptem a Izraelem o Kanał Sueski. Widzowie poznają politykę zagraniczną Nasera. W programie również historia powstania Kanału Sueskiego i jego rola w komunikacji morskiej na świecie. Bogusław Wołoszański opowie o interesach wielkich mocarstw świata w tym regionie i ich walce o polityczne znaczenie i ekonomiczne korzyści z panowania na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Komentarz uzupełniają migawki filmowe z przebiegu walk.

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także