Popielec: Ucieczka (1/9)

7.7/10
serial obyczajowy Polska 1982   od 12 lat
Występują:Tomasz Dedek, Bożena Adamek, Alicja Jachiewicz, Mirosław Skupiń
Reżyseria:Ryszard Ber
W skrócie:II wojna światowa. Błędna, niewielka wieś. Młody chłop Józuś Garstka razem ze swoim przyjacielem Półpankiem ucieka z rąk granatowej policji. Obaj ukrywają się u rodziny drugiego z nich.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Życie mieszkańców pewnej polskiej wsi podczas okupacji. Obraz zawiera wiele brutalnych i pełnych erotyzmu scen. Przedstawiony jest dosyć jednostronny, negatywny wizerunek chłopów. Ludność wiejska jest tu wręcz posądzona o brak wyższych uczuć czy ideałów. Próba pokazania legend o ludowym patriotyzmie w alternatywny sposób, pozbawiony patetycznej wymowy. Mamy tu np. odrzucenie stereotypów o wojennym bohaterstwie, braterstwie i poświęceniu.

W tym odcinku

II wojna światowa. Błędna, niewielka wieś w głębi Polski. Młody chłop Józuś Garstka (Tomasz Dedek) razem ze swoim przyjacielem Półpankiem (Stanisław Michalski) ucieka z rąk granatowej policji. Obaj ukrywają się u rodziny drugiego z nich. Niespokojny Garstka wdaje się w romans z Leonką, żoną Matusza Płonki. W tym czasie nauczyciel Dobrowolski (Andrzej Krasicki) zaczyna organizować tajne nauczanie. Niebawem we wsi pojawia się też nowy. Nazywa się Beblok. Pewnego dnia Półpanek proponuje Józusiowi, by wspólnie wstąpili do leśnej partyzantki. Zadanie okazuje się dość trudne. Dwójką zawadiaków interesuje się Waluś (Ryszard Kotys), podejrzany o współpracę z Niemcami.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także