Polskie drogi: Obywatele GG (2/11)

Polskie drogi

odc. 2/11: Obywatele GG

7.5/10
serial wojenny Polska 1976   od 12 lat
Występują:Zofia Mrozowska, Karol Strasburger, Aleksander Bardini, Kazimierz Kaczor
Reżyseria:Janusz Morgenstern
W skrócie:Niwiński i Kuraś zatrzymują się na plebanii w podgórskiej wsi. Wpadają w ręce Niemców, ale dzięki Kurasiowi udaje im się wykupić. Wkrótce potem kapral zostaje schwytany i trafia do stalagu.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Jeden z najpopularniejszych polskich seriali lat 70. i 80. XX w. Opowiada o życiu codziennym Polaków pod okupacją hitlerowską. Jego główni bohaterowie to porucznik Władysław Niwiński (Karol Strasburger) oraz przebiegły Leon Kuraś (Kazimierz Kaczor). W 1978 r. Janusz Morgenstern oraz Kazimierz Kaczor otrzymali za serial Złote Ekrany. Ponadto na Festiwalu Polskiej Twórczości Telewizyjnej w Olsztynie reżyser zdobył Grand Prix, Kazimierz Kaczor i Włodzimierz Boruński (odtwórca roli Sommera, właściciela kamienicy Niwińskich) zostali laureatami nagrody aktorskiej, zaś Andrzej Kurylewicz zdobył nagrodę jury za muzykę.

W tym odcinku

Podchorąży Władysław Niwiński i kapral Leon Kuraś, w cywilnych ubraniach, zatrzymują się na wiejskiej plebanii. Tam dopadają ich Niemcy, lecz udaje im się wykupić. Na dworcu kolejowym Kuraś zostaje jednak schwytany i wysłany do stalagu. Niwiński udaje się do Krakowa, gdzie spotyka ocalonego przez siebie profesora. Ten proponuje mu pomoc w nalezieniu mieszkania i wyrobieniu nowych dokumentów. Wkrótce naukowiec zostaje aresztowany podczas akcji niemieckiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tymczasem w Warszawie Johann Heimann poszukuje śladów rodziny Niwińskich. Zamierza pomścić śmierć ojca.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także