Polskie drogi: Lekcja geografii (5/11)

Polskie drogi

odc. 5/11: Lekcja geografii

serial wojenny Polska 1976   od 12 lat
Występują:Bronisław Pawlik, Karol Strasburger, Zofia Mrozowska, Kazimierz Kaczor
Reżyseria:Janusz Morgenstern
W skrócie:Władek Niwiński znajduje schronienie w mieszkaniu syna przedwojennego dozorcy, Mundka Szczubełka. Wielu Polaków liczy na pomoc Francji. Niestety. Profesor Jedliński popełnia samobójstwo.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Jeden z najpopularniejszych polskich seriali lat 70. i 80. XX w. Opowiada o życiu codziennym Polaków pod okupacją hitlerowską. Jego główni bohaterowie to porucznik Władysław Niwiński (Karol Strasburger) oraz przebiegły Leon Kuraś (Kazimierz Kaczor). W 1978 r. Janusz Morgenstern oraz Kazimierz Kaczor otrzymali za serial Złote Ekrany. Ponadto na Festiwalu Polskiej Twórczości Telewizyjnej w Olsztynie reżyser zdobył Grand Prix, Kazimierz Kaczor i Włodzimierz Boruński (odtwórca roli Sommera, właściciela kamienicy Niwińskich) zostali laureatami nagrody aktorskiej, zaś Andrzej Kurylewicz zdobył nagrodę jury za muzykę.

W tym odcinku

Władkowi Niwińskiemu po raz kolejny udaje się uniknąć aresztowania. Znajduje schronienie w mieszkaniu syna przedwojennego dozorcy, Mundka Szczubełka. Jego dom odwiedzają konspiratorzy, którzy dyskutują o sytuacji na froncie zachodnim. Wielu z nich liczy na sojuszniczą Francję. Niestety, kapitulacja Paryża uniemożliwia spełnienie ich nadziei. Wierzący w zwycięstwo Francji profesor Jedliński, który wykładał geografię na tajnych kompletach, zrozpaczony popełnia samobójstwo.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także