Marszałek Piłsudski (3)

Marszałek Piłsudski

odc. 3

serial obyczajowy Polska 2001   od 12 lat
Występują:Mariusz Bonaszewski, Teresa Dzielska, Zbigniew Zapasiewicz, Joanna Sydor-Klepacka
Reżyseria:Andrzej Trzos-Rastawiecki
W skrócie:Przewidując konflikt między zaborcami, Józef Piłsudski buduje legiony. Kiedy w 1914 r. wybucha wojna, staje na czele jednego z pułków.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Znany dziennikarz (Marek Kondrat) przeprowadza wywiad z Józefem Piłsudskim (Zbigniew Zapasiewicz). Marszałek cofa się pamięcią do dawnych lat. Wspomina swoje życie i początki działalności politycznej.

W tym odcinku

Lata 1913-1917. Przewidując wybuch konfliktu między zaborcami, Józef Piłsudski organizuje na Podhalu ćwiczenia polowe. Chce budować polskie oddziały zbrojne, które będą w stanie podjąć walkę o niepodległość. Kiedy w 1914 roku dochodzi do zamachu na arcyksięcia Ferdynanda, wybucha wojna. Piłsudski staje na czele jednego z pułków. 1 grudnia spotyka się z generałem-gubernatorem Warszawy, Hansem von Beselerem (Jan Nowicki), który proponuje mu tworzenie polskiej armii pod auspicjami Niemiec. Układ ten nie podoba się jednak Piłsudskiemu. Przeczuwa on, że Niemcy zapragną wykorzystać Polaków. Przebywając w Warszawie, Piłsudski spotyka Olę Szczerbińską (Joanna Sydor-Klepacka). Stara się o rozwód, ale żona Maria (Teresa Dzielska) wciąż odmawia. Ola zachodzi w ciążę. 22 lipca 1917 roku Piłsudski trafia do aresztu w Magdeburgu.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)