x
Les Misérables: Nędznicy

Les Misérables: Nędznicy

7.3/10 7.5/10

(Les Misérables)

MUSICAL Wielka Brytania/USA 2012   od 12 lat
Występują:Hugh Jackman, Russell Crowe, Anne Hathaway, Amanda Seyfried
Reżyseria:Tom Hooper
W skrócie:XIX w. Były więzień (Hugh Jackman) przybywa pod zmienionym nazwiskiem do francuskiego miasteczka i zostaje właścicielem szwalni.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
piątek, 1 marca
za 7 dni
15:20 HBO 2 (z napisami)

Opis

Po 19 latach ciężkich robót Jean Valjean (Hugh Jackman) zostaje warunkowo zwolniony z odbywania kary. Dzięki pomocy duchownego, biskupa Myriela (Colm Wilkinson), były skazaniec postawia zacząć od nowa swoje życie. Pod zmienionym nazwiskiem przybywa do małego francuskiego miasteczka, gdzie zostaje merem i właścicielem szwalni. Trafia tam również inspektor Javert (Russell Crowe), który nie wierzy w resocjalizację więźniów, a Valjeana ściga za złamanie zasad zwolnienia warunkowego. Kiedy jedna z pracownic szwalni - Fantyna (Anne Hathaway) - umiera, Valjean czuje się odpowiedzialny za jej los. Obiecuje zająć się nieślubną córką kobiety, Kozetą (Isabelle Allen), którą do tej pory opiekowali się państwo Thenardier (Sasha Baron Cohen i Helena Bonhan Carter). Valjean, zmuszony do ucieczki przed Javertem, ukrywa się przez lata wraz z dorastającą dziewczyną (Amanda Seyfried) w paryskim klasztorze. Tam, w 1832 roku, zastaje ich powstanie republikanów. Wśród rewolucjonistów znajduje się Mariusz (Eddie Redmayne), Enjolras (Aaron Tveit) oraz mały Gavroche (Daniel Huttlestone). "Les Miserables. Nędznicy" Toma Hoopera (Oscar za film "Jak zostać królem") to adaptacja musicalu, zrealizowanego na podstawie powieści Victora Hugo z 1862 roku. Reżyser, w miarę możliwości, starał się zbliżyć się do XIX-wiecznego utworu. Do filmu dodano zatem wątki, sceny i postacie, których nie ma w musicalu scenicznym. Wszystkie aktorskie partie wokalne były nagrywane bezpośrednio na planie filmowym. Film został doceniony m.in. trzema Oscarami: dla najlepszej aktorki drugoplanowej (Anne Hathaway), za charakteryzację i dźwięk oraz pięcioma innymi nominacjami, w tym za rolę Hugh Jackmana. W filmie role epizodyczne zagrała dwójka wykonawców z londyńskiej premiery musicalu "Les Miserables" z 1985 roku: Colm Wilkinson wystąpił jako biskup miasteczka Digne (w 1985 - Jean Valjean) i Frances Ruffelle jako prostytutka (poprzednio - Éponine).

Nagrody

Oscar - dźwięk, Oscar - aktorka drugoplanowa, Oscar - charakteryzacja i fryzury, Złoty Glob - aktorka drugoplanowa, Złoty Glob - aktor w komedii lub musicalu, Złoty Glob - komedia lub musical

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)