Lekkie kino letnie: Królowa Bona (7)

Lekkie kino letnie: Królowa Bona (7)

serial historyczny Polska 1980   od 12 lat
Występują:Zdzisław Kozień, Aleksandra Śląska, Jerzy Zelnik, Anna Dymna
Reżyseria:Janusz Majewski
W skrócie:Próba zbliżenia między małżonkami wywołuje u Elżbiety atak epilepsji. Zygmunt August spotyka Barbarę, wdowę po wojewodzie trockim.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Fresk historyczny przedstawiający dzieje Rzeczypospolitej w pierwszej połowie XVI wieku - czasie dynamicznego wzrostu znaczenia i potęgi Polski. Akcja serialu rozpoczyna się, gdy pochodząca z możnego rodu książąt Mediolanu Bona Sforza d'Aragona (Aleksandra Śląska) przybywa do Polski, by zostać żoną Zygmunta Starego (Zdzisław Kozień). Uroczystości zaślubin i koronacji Włoszki odbyły się w Krakowie 18 kwietnia 1518 roku.

W tym odcinku

Młoda władczyni próbuje zaaklimatyzować się na polskim dworze. Jej starania obserwują agent Ferdynanda, Jan Marsupin, i dwórka Katarzyna Helzelin. Pierwsza noc, spędzona wspólnie z mężem Zygmuntem Augustem, wywołuje u Elżbiety atak epilepsji. Król nie jest w stanie przełamać swojej fizycznej niechęci do żony. Wyjeżdża na Litwę. Trafia na zamek w Gieranonach, gdzie spotyka Barbarę Radziwiłłównę, młodą wdowę po wojewodzie trockim. Jest zafascynowany jej urodą i zaletami charakteru. Bracia kobiety, Rudy i Czarny, dostrzegają zażyłość między siostrą i królem. Ich związek budzi w nich niepokój, ale również nadzieję.

Występują (pokaż wszystkich)