Lekkie kino letnie: Królowa Bona (11)

Lekkie kino letnie: Królowa Bona (11)

serial historyczny Polska 1980   od 12 lat
Występują:Jerzy Zelnik, Aleksandra Śląska, Maria Kowalik, Anna Dymna
Reżyseria:Janusz Majewski
W skrócie:W 1553 roku dochodzi do ślubu Zygmunta Augusta z Katarzyną Austriaczką. Okazuje się jednak, że jest ona bezpłodna. Bona jedzie do Bari.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Fresk historyczny przedstawiający dzieje Rzeczypospolitej w pierwszej połowie XVI wieku - czasie dynamicznego wzrostu znaczenia i potęgi Polski. Akcja serialu rozpoczyna się, gdy pochodząca z możnego rodu książąt Mediolanu Bona Sforza d'Aragona (Aleksandra Śląska) przybywa do Polski, by zostać żoną Zygmunta Starego (Zdzisław Kozień). Uroczystości zaślubin i koronacji Włoszki odbyły się w Krakowie 18 kwietnia 1518 roku.

W tym odcinku

W 1553 roku dochodzi do zaślubin Zygmunta Augusta z Katarzyną Austriaczką, córką Ferdynanda Habsburga. Król ma nadzieję, że małżeństwo to zapewni dynastii Jagiellonów ciągłość. Ciąża młodej królowej okazuje się jednak mistyfikacją. Katarzyna cierpi na epilepsję i jest bezpłodna, jak jej siostra. Bona, pozbawiona nadziei na wnuka i zmęczona walką z synem, postanawia odwiedzić rodzinne Bari. Zygmunt nie stawia przeszkód, nie zgadza się jednak na wywiezienie skarbca, posagu i aktów nadania. Zadawniony konflikt między matką a synem wybucha z nową siłą.

Występują (pokaż wszystkich)

Zobacz także