Królowa Bona (4)

Królowa Bona

odc. 4

serial historyczny Polska 1980   od 12 lat
Występują:Aleksandra Śląska, Zdzisław Kozień, Anna Dymna, Piotr Garlicki
Reżyseria:Janusz Majewski
W skrócie:Bona spada z konia w piątym miesiącu ciąży. Umiera drugi syn, Olbracht. Bona postanawia doprowadzić do elekcji Augusta jeszcze za życia ojca.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Fresk historyczny przedstawiający dzieje Rzeczypospolitej w pierwszej połowie XVI wieku - czasie dynamicznego wzrostu znaczenia i potęgi Polski. Akcja serialu rozpoczyna się, gdy pochodząca z możnego rodu książąt Mediolanu Bona Sforza d'Aragona (Aleksandra Śląska) przybywa do Polski, by zostać żoną Zygmunta Starego (Zdzisław Kozień). Uroczystości zaślubin i koronacji Włoszki odbyły się w Krakowie 18 kwietnia 1518 roku.

W tym odcinku

Podczas polowania w Puszczy Niepołomickiej Bona, która jest w piątym miesiącu ciąży, spada z konia. Wskutek wypadku królowa traci dziecko. Zrozpaczona Bona dowiaduje się, że już nigdy nie będzie mogła mieć potomstwa. Teraz wszystkie nadzieje na utrzymanie dynastii Jagiellonów wiążą się z jej jedynym synem, Augustem. Bona postanawia złamać prawo Rzeczypospolitej i doprowadzić do elekcji syna jeszcze za życia Zygmunta Starego. Aby zrealizować ten projekt, zmusza Sejm Litewski do uznania królewicza Wielkim Księciem Litwy. Cztery miesiące później, 20 lutego 1530 roku, 10-letni Zygmunt zostaje koronowany na króla Polski.

Występują (pokaż wszystkich)