Królowa Bona (3)

Królowa Bona

odc. 3

serial historyczny Polska 1980   od 12 lat
Występują:Aleksandra Śląska, Zdzisław Kozień, Piotr Garlicki, Anna Dymna
Reżyseria:Janusz Majewski
W skrócie:Król Zygmunt zmusza Albrechta Hohenzollerna do złożenia hołdu. Pod Mohaczem ginie bratanek Zygmunta, Ludwik, król Czech i Węgier.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Fresk historyczny przedstawiający dzieje Rzeczypospolitej w pierwszej połowie XVI wieku - czasie dynamicznego wzrostu znaczenia i potęgi Polski. Akcja serialu rozpoczyna się, gdy pochodząca z możnego rodu książąt Mediolanu Bona Sforza d'Aragona (Aleksandra Śląska) przybywa do Polski, by zostać żoną Zygmunta Starego (Zdzisław Kozień). Uroczystości zaślubin i koronacji Włoszki odbyły się w Krakowie 18 kwietnia 1518 roku.

W tym odcinku

W 1525 roku, po wieloletnich wojnach, królowi Zygmuntowi udaje się zmusić Albrechta Hohenzollerna do złożenia hołdu. Zakon krzyżacki przestaje istnieć, a Wielki Mistrz staje się lennikiem Korony. Albrecht jako świecki książę daje początek dynastii Hohenzollernów w Prusach. Wkrótce ginie pod Mohaczem bratanek Zygmunta, Ludwik, który jest królem Czech i Węgier. Pretensje do obu tronów natychmiast zgłaszają Habsburgowie. Królowa Bona rodzi swemu mężowi kolejne, czwarte dziecko.

Występują (pokaż wszystkich)