Katastrofy w przestworzach: Za zamkniętymi drzwiami (38)

(Air Crash Investigation: Behind Closed Doors)

serial dokumentalny Kanada 2008   od 12 lat
Reżyseria:James Hyslop
W skrócie:Silna eksplozja wyrywa dziurę w pasażerskim samolocie DC-10. Śledczy wykrywają poważny błąd konstrukcyjny. Nie zapobiega to wypadkowi innego DC-10 dwa lata później.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
czwartek, 8 grudnia
dziś
12:55 Stopklatka (z napisami)

Opis

Rekonstrukcje największych wypadków lotniczych. Każdy z odcinków omawia historię jednego lotu. Twórcy serialu odtwarzają okoliczności, w jakich doszło do tragedii: atmosferę panującą na pokładzie samolotu, decyzje i działania pilotów. Korzystają przy tym z zapisów z czarnych skrzynek. Pokazują też pracę ludzi badających przyczyny owych katastrof i dokonują komputerowej symulacji lotu. Całości dopełniają wywiady z pilotami, ekspertami lotnictwa i świadkami tragicznych wydarzeń. Katastrofy lotnicze wynikają często z ludzkiej opieszałości i braku wyobraźni, pocieszające jest jednak to, że pracownicy przemysłu lotniczego wyciągają wnioski z tragedii i ucząc się na błędach tworzą systemy coraz doskonalsze i coraz mniej zawodne.

W tym odcinku

W kabinie nowego samolotu DC-10 dochodzi do wybuchu. Śledczy odkrywają, że przyczyną powstania wyrw może być wadliwy projekt drzwi. Sygnalizują producentowi wadę. Dwa lata później inna maszyna tego samego typu napotyka podobny problem. Tym razem do tragicznego w skutkach zdarzenia dochodzi w powietrzu.

Twórcy (pokaż wszystkich)