Kanclerz (3/5)

Kanclerz

odc. 3/5

serial historyczny Polska 1989   od 12 lat
Występują:Marcin Troński, Krzysztof Kolberger, Danuta Kowalska, Jerzy Kryszak
Reżyseria:Ryszard Ber
W skrócie:Rok 1578. Owdowiały Jan Zamoyski żeni się z Krystyną z rodu Radziwiłłów. Król nadaje mu tytuł wielkiego kanclerza koronnego. W czasie oblężenia Pskowa jest już Hetmanem Wielkim Koronny m.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Akcja toczy się pod koniec XVI wieku, w okresie przełomu historycznego po wygaśnięciu dynastii Jagiellonów. Tytułowy bohater to późniejszy kanclerz wielki koronny Jan Zamoyski. Losy Jana Zamojskiego (Marcin Troński), który w okresie panowania Stefana Batorego (Jerzy Grałek) był pierwszą po królu postacią w państwie, przedstawia w serialu jego osobisty sekretarz i powiernik Reinhold Heidenstein (Krzysztof Kolberger).

W tym odcinku

Rok 1578. Owdowiały Jan Zamoyski powtórnie wstępuje w związek małżeński z Krystyną z rodu Radziwiłłów. W marcu król nadaje Zamoyskiemu tytuł wielkiego kanclerza koronnego. Lata 1579 - 1580 przynoszą Batoremu sukcesy na wojnie wschodniej. W czasie oblężenia Pskowa Zamoyski dowodzi wojskami polskimi już, jako Hetman Wielki Koronny. Wreszcie dochodzi do zawarcia pokoju. Coraz częściej mówi się o Zamoyskim, jako o następcy króla Stefana Batorego.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)