×
Jak to działa?: Jak działa elektrownia wodna i farma wiatrowa? (139)

Jak to działa?: Jak działa elektrownia wodna i farma wiatrowa? (139)

magazyn popularnonaukowy Polska 2017   b.o.
W skrócie:Prowadzący wyjaśnią ogólną zasadę działania generatorów prądu. Wskażą główne źródła energii w Polsce, czyli węgiel brunatny i kamienny. Wytłumaczą również, dlaczego ten surowiec dominuje w kraju.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Radosław Brzózka tłumaczy podstawowe prawa fizyki, które rządzą zjawiskami w otaczającym świecie. Jako przykłady posłużą mu urządzenia, z których ludzie korzystają na co dzień. Efektowne eksperymenty przekonują, że fizyka nie musi być trudna i nudna. Widzowie zobaczą, jak ciekawość świata i chęć rozwiązania problemów pomogła naukowcom i wynalazcom skonstruować takie urządzenia jak telefon komórkowy, kuchenka mikrofalowa czy aparat fotograficzny.

W tym odcinku prowadzący wyjaśnią ogólną zasadę działania generatorów prądu. Zwrócą uwagę także na to, że przepływ energii elektrycznej jest równie ważny jak jej produkcja i wskażą główne źródła energii w Polsce (węgiel brunatny i kamienny). Wyjaśnią również, dlaczego ten surowiec dominuje w kraju. Na zakończenie wskażą zasoby surowców naturalnych w Polsce i odwiedzą centrum zarządzania siecią przesyłową.