Hoffa

6.9/10 6.6/10
DRAMAT KRYMINALNY Francja/USA 1992   od 16 lat
Występują:Jack Nicholson, Danny DeVito, Armand Assante, J.T. Walsh
Reżyseria:Danny DeVito
W skrócie:James R. Hoffa (Jack Nicholson), przywódca związku zawodowego kierowców ciężarówek, zostaje oskarżony o malwersacje finansowe i kontakty z mafią.
Związki zawodowe, polityka i mafia na przykładzie jednej z głównych postaci amerykańskiego ruchu zawodowego. Oklaski dla Jacka Nicholsona za rolę tytułową, ukłon w stronę Danny'ego De Vito za reżyserię.
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

"Hoffa" to biografia legendarnego przywódcy związkowego, podejrzewanego o związki z mafią. Akcja zaczyna się dzień przed zniknięciem Jamesa R. Hoffy (Jack Nicholson). Wydarzenia pokazuje jego przyjaciel, działacz związkowy Bobby Ciaro (Danny de Vito) - fikcyjna postać. Opowiada on o strajkach, walce o przywództwo w związku, zmaganiach z pracodawcami i władzą, konfrontacją z prokuratorem generalnym Robertem Kennedym. W czasach Wielkiego Kryzysu Hoffa jest twórcą związków zawodowych. W latach 60. ten prosty szofer ciężarówki z kryminalną przeszłością, staje się ważną postacią w polityce. W lecie 1975 roku znika bez śladu. Prawdopodobnie zostaje zamordowany, tak jak to stało się z Johnem Kennedym, jego bratem Robertem, Malcolmem X i Martinem Lutherem Kingiem. Film nominowany do dwóch Oscarów, berlińskiego Złotego Niedźwiedzia dla reżysera komika Danny'ego de Vito i Złotego Globu dla Jacka Nicholsona. Obraz wpisuje się w nurt filmowych rozliczeń z najnowszą historią Ameryki.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)